Bobošíková: Euro by nás nutilo platit za dluhy, které jsme nezpůsobili

Praha - Zvýšit daně je cesta k absolutnímu rozvratu státních financí, protože daně se nevyberou a bude naopak kvést šedá a černá ekonomika. V rozhovoru pro Českou televizi to řekla prezidentská kandidátka Jana Bobošíková. Zároveň by také podle ní Česká republika neměla v současné době přijímat euro. „Euro je v tuto chvíli měna, která by naší zemi nepřinesla nic dobrého. Naopak by nás nutila, abychom platili za dluhy, které jsme nezpůsobili,“ konstatovala Bobošíková. ČT položila otázky týkající se aktuálních ekonomických témat všem prezidentským kandidátům. Jejich odpovědi se dozvíte vždy ve všední den zhruba od 15:45 na ČT24.

Je podle vás snaha vlády zvýšit daně správným krokem k naplnění státního rozpočtu?  

Toto je cesta k absolutnímu rozvratu státních financí, protože daně se nevyberou a bude naopak kvést šedá a černá ekonomika. Jednoznačně je tedy nutné začít šetřit a také přehodnotit mandatorní výdaje. Vím, že to je velmi bolestná operace a že se tomu politicky nikomu nechce. Pokud se ale nepřehodnotí mandatorní výdaje, tak nelze očekávat, že se ekonomika nějakým způsobem rozpumpuje. Je nutné jednoznačně snížit daně, zejména DPH a spotřební daň.

Měla by Česká republika přijmout euro? 

V žádném případě by Česká republika neměla v současné době přijímat euro. Euro je v tuto chvíli měna, která by naší zemi nepřinesla nic dobrého. Naopak by nás nutila, abychom platili za dluhy, které jsme nezpůsobili. Jednoznačně a dlouhodobě říkám NE euru v současné podobě. Pokud situace dojde tak daleko, že se v podstatě eurozóna rozpadne, a nikdo z nás to nemůže vyloučit, tak pak si umím představit, že za nějaký čas budou eurem platit ty země, které mají srovnatelný ekonomický základ. To znamená ty, které mají srovnatelný hospodářský růst, nezaměstnanost a jejichž ekonomiky se vyvíjejí rovnoměrným způsobem. To by ale muselo dojít k úplně nové politice v rámci EU.

Jak hodnotíte plán Evropské centrální banky na odkup státních dluhopisů?  

To rozhodně nepomůže. To možná oddálí v řádu týdnů, možná měsíců ten obrovský problém, který před sebou evropští bankéři i zejména evropští politici valí. Dlouhodobě to ale není řešení. Zastavit dluhovou krizi můžou jenom drachma, lira, escudo, peseto a nechci být špatným prorokem, ale třeba i francouzský frank. Nic jiného. 

Jak vidíte budoucnost Řecka v eurozóně? 

Řecko podle mého názoru nemůže zachránit žádná pomoc, ale pouze návrat drachmy.

Jak hodnotíte projekt bankovní unie? 

To je naprostý ekonomický nesmysl. Zde se chce, aby se daly dohromady zdravé a nemocné banky a byl nad nimi dohled. To je stejné, jako když dáte nemocné dítě do školky nebo do jeslí. Není to tak, že ty zdravé děti to nemocné dítě uzdraví a ono se vám vrátí bez chřipky, ale je to tak, že ty ostatní tu nákazu od něj chytnou. Takže bankovní unii považuji za naprosto špatný krok a je to poslední zoufalý pokus donutit státy, které zadlužení nezpůsobily, tedy mimo jiné i ČR, aby zaplatily dluhy za někoho jiného. Naprosto s tím tedy nesouhlasím a myslím si, že bankovní dohledy by měly zůstat v gesci národních států. ČNB a česká bankovní soustava je jasným příkladem toho, jak dobře může bankovní dohled fungovat. Nevím, proč bychom si měli tento dobrý bankovní dohled nařeďovat zkušenostmi z takových zemí, jako je Řecko, Německo, Francie, Itálie a další, které mají naprosto fatální problémy se svými bankovními systémy.

Video Ekonomika ČT24: Rozhovor s Janou Bobošíkovou
video

Ekonomika ČT24: Rozhovor s Janou Bobošíkovou