Daňový balíček schválen, pro zvedlo ruku 102 poslanců

Praha – Vládní daňový balíček byl i přes nesouhlas opozice schválen. Hlavním a nejdiskutovanějším bodem je zvýšení obou sazeb daně z přidané hodnoty o jeden procentní bod na 15 a 21 procent. Nyní míří daňové změny k podpisu prezidenta republiky, který ho nechá projít, či pošle zpět. Pro schválení zvedlo ruku 102 poslanců. Zvýšené DPH by zvedlo měsíční náklady každého Čecha zhruba o 80 až 100 korun - dražší budou potraviny, elektrická energie nebo telefonní hovory.

ODS a ČSSD, dva rivalové, dva názory

„Jsem rád, že se balíček podařilo schválit. Nezbývá mi nic jiného, než se znovu omluvit veřejnosti a podnikatelům, že je to až takhle těsně ke konci roku,“ řekl po hlasování předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda.

„Bohužel výsledkem bude zdražení veškerého zboží i služeb, protože se zvýšily obě sazby z přidané hodnoty. A za dva roky dojde k dalšímu zvyšování daně, pokud to nezruší příští vláda,“ řekl po hlasování předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.


Kalousek měl pravdu: Pro daňový balíček měla koalice dost hlasů

„My jsme přesvědčeni, že ty kroky jsou nezbytné a máme pro ně 101 hlasů, které je podpoří. Ujišťuji, že mezi 101 hlasy není pan poslanec Pekárek,“ řekl dnes ministr financí Miroslav Kalousek.

S koalicí hlasovali i nezařazení poslanci Pavel Bém (dříve ODS), Jaroslav Škárka, Milan Šťovíček a Josef Dobeš (dříve VV). Naproti tomu bývalý poslanec ODS Michal Doktor hlasoval proti přijmutí daňových změn.

Video Komentář Miroslava Kalouska a Petra Nečase
video

Komentář Miroslava Kalouska a Petra Nečase

Zákon nyní míří k prezidentovi

Prezident se nechal slyšet, že se mu podobné schvalování na poslední chvíli vůbec nelíbí. „To je zlý diktát na prezidenta, opakuji znova, který je profesorem financí na VŠE,“ pronesl Václav Klaus. „Nakonec to vede k tomu, že nikdo dneska neví, jaký bude zítra daňový systém,“ uvedl Lubomír Zaorálek, místopředseda ČSSD. Po očekávaném schválení má totiž prezident 15 dní na veto nebo podpis. A tato lhůta trvá až do začátku příštího roku, kdy by, podle zákona, už měly být daňové změny účinné.

Pokud by prezident využil celou svoji lhůtu na to, aby zákon podepsal, pak budou během ledna příštího roku platit různé sazby daně. Nejprve by začala platit jedna sazba 17,5 procenta, která by se během měsíce změnila na dvě sazby 15 a 21 procent.

Poslanci ČSSD hlasovali proti vládnímu daňovému balíčku

„My jsme přesvědčeni, že se jedná o plíživé, postupné zvyšování daně z přidané hodnoty a zdražování jako důsledek chybné vládní politiky,“ zdůvodnil Sobotka rozhodnutí sociálních demokratů. Zároveň doplnil, že hlasování zdržovat nebudou.

Co už dnes poslanci projednali:

  • Úřady budou moci ukládat až tříměsíční zákaz pobytu za vybrané opakované přestupky. Sněmovna přehlasovala veto prezidenta Václava Klause ke koaliční předloze. Klaus ji označil za nedomyšlenou, zjevně populistickou a možná i protiústavní. 
  • Vyvlastňování nemovitostí kvůli těžbě nerostných surovin, především uhlí, už nebude možné. Sněmovna přehlasovala veto prezidenta Václava Klause a stvrdila novelu horního zákona, která možnost vyvlastňovat vypouští. Změna zákona má vstoupit v účinnost dnem vyhlášení.
  • Poslanci potvrdili vznik Státního pozemkového úřadu od příštího roku. Nepřijali návrh Senátu na roční odklad ustavení nové instituce.
  • Poslanci schválili daňový balíček, který zvedá obě sazby daně o jeden procentní bod na 15 a 21 procent.

Video Sněmovnu čeká hlasování o daních a rozpočtu
video

Sněmovnu čeká hlasování o daních a rozpočtu

Ve sněmovně se objevila i basa piv

Vít Bárta ve sněmovněVít Bárta (VV) na řečnický pult přinesl přepravku piv, kterou posléze položil na místo, kde sedává premiér Petr Nečas. Chtěl tak ukázat, že jejich nákup v bavorském Weidenu je o 167 korun levnější než v Praze. Čímž chtěl demonstrovat svoji nechuť další zvedání daní podpořit. Ministr financí Miroslav Kalousek by si prý to pivo vzal, ale není si jistý, jak by to posoudil soudce Jan Šott, který letos rozhodoval případ údajného uplácení ve Věcech veřejných.


Sněmovna bude pravděpodobně jednat do noci

„Čistě jako preventivní opatření, kdyby náhodou měl někdo nápady nás tady všechny zdržovat,“ prohlásil předseda poslaneckého klubu Marek Benda.

Co je v balíčku obsaženo

Daňový balíček zavádí kromě vyšší DPH dodatečné sedmiprocentní zdanění lidí s vyššími příjmy, omezuje výdajové paušály u živnostníků a ruší daňové slevy pro pracující důchodce. Předloha snižuje pro příští rok vratku části spotřební daně z nafty pro zemědělce, od následujícího roku takzvaná zelená nafta zanikne. Zvýšit by se naopak měla daň z převodu nemovitosti a zrušit by se měly stropy odvodů na zdravotní pojištění.

Video Brífink ČSSD k rozpočtu
video

Brífink ČSSD k rozpočtu

Jaká bude od ledna DPH? Nyní záleží na prezidentovi

  • Již loni na podzim zákonodárci schválili sjednocení sazeb DPH pro letošní rok na 17,5 procenta. Pokud se vládě nepodaří prosadit jiný návrh, bude platit tato varianta.
  • V rámci tzv. stabilizačního balíčku se vláda snaží prosadit zvýšení DPH o procentní bod na 15 a 21 procent. Balíček kvůli rebelii v řadách ODS prochází legislativním procesem už podruhé. Napoprvé totiž vládní koalice nenašla ve sněmovně dostatek hlasů potřebných na přehlasování prezidentského veta. I znovu předložený balíček už poslanci jednou schválili, avšak Senát ovládaný sociálními demokraty jej sněmovně vrátil. Nyní je třeba, aby se pro něj vyslovilo 101 poslanců. Pak poputuje k podpisu prezidentovi. Ten má 15 dní na veto nebo podpis. Tato lhůta trvá až do začátku příštího roku, kdy by, podle zákona, už měly být daňové změny účinné.
  •  Senát sněmovně navrhl, aby schválila novelu zákona, která zachová sazby DPH pro příští rok na současné úrovni, tedy na 14 a 20 procentech.

Výše DPH dělá starosti nejen domácnostem, ale i firmám

Nejistota ohledně výše sazby daně z přidané hodnoty od 1. ledna 2013 dopadá na naprostou většinu tuzemských podniků. Musejí mít připravené varianty rozpočtů, ceníků a nabídek, což jim prodražuje jejich podnikání. V řadě z nich budou muset zaměstnanci nastoupit v době vánočních dovolených. Musí nastavit softwary a připravit cenovou nabídku. Zvýšené náklady se pak promítnou do cen.

„Na našem webu naleznou zákazníci Vodafonu oba dva možné scénáře a až bude rozhodnuto Poslaneckou sněmovnou, tak jeden z nich bude skutečně platit,“ říká mluvčí Vodafone Alžběta Houzarová.