Berlusconi: Itálie odejde z eurozóny, pokud nebude mít ECB větší pravomoci

Řím – Itálie bude muset opustit eurozónu, pokud Evropská centrální banka (ECB) nezíská větší pravomoci k zajištění nízkonákladových půjček. Ve státní televizi RAI to v úterý prohlásil bývalý italský premiér Silvio Berlusconi, který tento měsíc oznámil, že bude znovu vést svou stranu Lid svobody (PDL) v únorových volbách. 

Podle Berlusconiho by se ECB by měla stát věřitelem poslední instance pro země eurozóny. „Pokud Německo nebude akceptovat, že ECB musí být skutečnou centrální bankou, a pokud se úrokové sazby nesníží, budeme nuceni opustit euro a vrátit se k naší vlastní měně, abychom byli konkurenceschopní,“ řekl expremiér italským zpravodajským agenturám ANSA a AGI. Šestasedmdesátiletý mediální magnát se již několikrát v minulosti vyjadřoval k možnému odchodu Itálie či dokonce Německa z eurozóny, ale vždy své výroky později poupravil. 

Berlusconi je v posledních dnech velice aktivní v televizních debatách. Důvodem jsou nadcházející únorové parlamentní volby. Podle současných průzkumů je Berlusconiho PDL bez šancí na vítězství. Mezi voliči zatím vede středo-levicová koalice v čele s Pierem Luigim Bersanim, která podporuje pokračování Montiho rozpočtové politiky. Bersani ovšem zastává názor, že by po úřednické vládě měli přijít ke slovu opět profesionální politikové. 

Podle předvolebních odhadů by středo-levicovou Demokratickou stranu volilo asi třicet procent Italů. Strana tak má před tou Berlusconiho přibližně čtrnáctiprocentní náskok. Ten se v těchto dnech snaží Berlusconi snížit právě řadou televizních debat a aktivní předvolební kampaní.