Skandál střídá skandál, Deutsche bank podváděla v Itálii

Milán – Již podruhé za poslední týden čelí největší německá banka Deutsche bank skandálu. Objevila se totiž na listu odsouzených bank, které se podle italského soudu dopustily závažného podvodu při prodeji finančních derivátů městu Milán. Zároveň jde o první případ svého druhu v Itálii, který bude zřejmě lakmusovým papírem pro stovky dalších místních vlád, které mají z podobných finančních transakcí obrovské ztráty.

Největší německá banka Deutsche bank spolu s největší švýcarskou bankou UBS, americkou JP Morgan a rovněž německou Depfa Bank čelí precedentnímu skandálu v Itálii. Soud je prokázal vinnými z podvodu při prodeji takzvaných úrokových swapů k dluhopisům, které město Milán vydalo v roce 2005. 

Kauza jde za dvanácti bankéři a přitěžující okolností je také fakt, že věřitelé lhali o rizicích spojených s těmito swapovými obchody a nepravdivě prezentovali dohodu jako způsob, jak snížit milánské zadlužení. Banky popírají jakékoli provinění a říkají, že jsou transparentní ve svých obchodech.

Každá z bank nyní musí zaplatit pokutu milion eur a vrátit osmaosmdesát milionů eur. Deutsche Bank uvedla, že se necítí vinna a proti verdiktu podá odvolání. Devět manažerů poslal soud podmínečně do vězení v trvání od šesti do osmi měsíců. Bankám přitom hrozilo, že každá z nich bude muset zaplatit pokutu 1,5 milionu eur a vrátit 72 milionů. Obviněno bylo 13 lidí, z toho 11 zaměstnanců bank a dva bývalí zaměstnanci milánské radnice. Prokurátor Alfredo Robledo žádal pro devět bankéřů trest vězení v trvání až 12 měsíců, pro ostatní čtyři žádal zproštění obžaloby. 

Soudní rozhodnutí možná rozpoutá soudní bitvy napříč Itálií

Případ milánských dlhopisů je prvním trestním řízením svého druhu v Itálii. Pravděpodbně ale ne posledním. Deriváty za 36 miliard eur totiž koupilo na šest stovek tamních samospráv a řada z derivátů se proměnila v prach, když na dveře zaťukala krize. Samosprávy se tak propadly do obrovských dluhů. 

Claudio Gatti, italský investigativní novinář

„Banky nepodávaly dostatečné informace tamním samosprávám o riziku, které samosprávy podstupovaly.“


Swapy totiž nabízely atraktivní úrokové sazby, ve skutečnosti ale regiony bezděčně hnaly své vlastní daňové poplatníky do riskantní hry derivátových sázek, které je nakonec stály daleko více, než se očekávalo. „Orgány tak měly pocit, že získavají peníze zdarma, a banky dosahovaly obrovských zisků. Banky je navíc povzbuzovaly, aby přijaly velká rizika tak, aby ony mohly vydělat desítky milionů eur za každý obchod,“ dodává Gatti.

Úřad pro finanční dohled
Zdroj: ISIFA/EPA
Autor: ANDY RAIN

FSA selhala, ačkoliv ji informátoři varovali

Ačkoliv informátoři varovali britský Úřad pro finanční služby (FSA), který nad obviněnými bankami dohlíží, tak tento finanční hlídací pes odmítl reagovat. „Pokud jde o dohled, tak jsem neviděl žádný zásah ze strany FSA do všech bank se sídlem v Londýně,“ prohlásil hlavní milánský žalobce Alfredo Robledo.

Ba co více. Jeden z informátorů britské BBC řekl, že FSA informoval, úřad ale odmítl jednat a dokonce ho prý požádal, aby ho již nikdy kontaktoval. BBC tak ukazuje i na fakt, že nikdo nikdy nebyl potrestán za „vyhození“ informátora ze svých řad. Ti jsou totiž chráněni zákonem. FSA se k tomuto odmítla vyjádřit s tím, že jednotlivé případy nebude komentovat.