Bankovní skandály pokračují. Úřad v Hongkongu vyšetřuje UBS

Hongkong – Největší švýcarská banka UBS čelí dalšímu skandálu. Hongkongský finanční úřad jí vyšetřuje kvůli možným pochybením v souvislosti s hlavní mezibankovní úrokovou sazbou asijského finančního centra HIBOR. Oznámení hongkongského měnového úřadu (HKMA), který je fakticky centrální bankou, přichází den poté, co se UBS dohodla s úřady v USA, Británii a Švýcarsku, že zaplatí pokutu 1,5 miliardy USD (28,5 miliardy Kč) za manipulace s globálně používanou mezibankovní sazbou LIBOR.

Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: Oli Scarff

HKMA na svých internetových stránkách uvedl, že zahájil vyšetřování, které má určit, zda UBS pochybila při předkládání informací určených pro stanovení HIBOR. Chce také zjistit, zda případné pochybení mělo „materiální dopad“ na stanovení sazby. Úřad zahájil šetření na základě upozornění od dalších regulačních orgánů na možné pochybení při stanovení sazby.  

UBS v prohlášení uvedla, že nadále úzce spolupracuje s různými regulačními úřady, aby vyřešila problémy týkající se stanovení některých základních globálních úrokových sazeb. Zprávu však nechtěla dále blíže komentovat, protože s těmito orgány v současnosti aktivně jedná. V říjnu banka uvedla, že ji vyšetřuje také úřad v Singapuru, napsaly agentury AP a Reuters.

LIBOR se používá jako měřítko velkého množství finančních transakcí ve světě v hodnotě stovek bilionů dolarů od kreditních karet přes hypotéky po složité deriváty. Sazba se vypočítává denně na základě sazeb hlášených jednotlivými bankami. HIBOR využívají převážně věřitelé a dlužníci v Asii.