ČSA a odbory podepsaly nové kolektivní smlouvy

Praha – Nové kolektivní smlouvy na další dva roky dnes podepsaly České aerolinie (ČSA) se zástupci všech šesti odborových organizací Konkrétní změny mezd společnost neuvedla. „Mění se některá nastavení, ale bez plošného navýšení mezd,“ konstatoval tiskový mluvčí ČSA Daniel Šabík bez bližších podrobností. 

Daniel Šabík, mluvčí ČSA

„Specifické části kolektivních smluv obsahují mimo jiné garanci zaměstnanosti pilotů a palubních průvodčích, sjednocení mzdového řádu pro piloty všech letek nebo posílení principu seniority bez plošné úpravy výše mezd.“


Prezident Odborové sdružení pilotů ČSA (CZALPA) Stanislav Fiala již dříve uvedl, že se s vedením dohodli, že se v příštím roce pilotům zkrátí délka garantovaného volna a mzdy se jim zmrazí na letošní úrovni. Piloti podle něj při kolektivním vyjednávání ustoupili výměnou za garanci zaměstnanosti pro piloty, kteří u ČSA létají nejdéle. Původně odboráři prodloužení pracovní doby odmítali.     

Pilotům ČSA se tak v příštím roce měla zkrátit délka garantovaného volna ze 120 dnů za rok na 103. Prodloužení pracovní doby je podle Fialy reakcí na současný stav firmy, která od roku 2008 nebyla v zisku a také letos počítá se ztrátovým hospodařením.   

Změnou k lepšímu pro piloty je v aktuální kolektivní dohodě opětovné zavedení seniority, kterou společnost zrušila jako reakci na stávky pilotů z konce roku 2011. Seniorita zaručuje, že v případě propouštění budou přednostně odcházet noví zaměstnanci a pracovní místa služebně nejstarších zůstanou zachována.   

Konkrétní výše platu dopravního pilota se odvíjí od délky odsloužených let. U mladého pilota ČSA začíná mírně nad 50 tisíci korunami, u zkušených kapitánů může překročit i 100 tisíc korun, uvedl dříve Fiala. ČSA zaměstnávají zhruba 250 dopravních pilotů, celkem má firma tisícovku zaměstnanců.