ICE odkoupí za 8,2 miliardy dolarů věhlasnou burzu NYSE Euronext

New York – V oblasti finančních trhů se schyluje k velké události. Burzovní společnost IntercontinentalExchange (ICE) totiž převezme za 8,2 miliardy dolarů (asi 156,2 miliardy Kč) věhlasnou burzu NYSE Euronext. Záměr však musí ještě schválit regulační orgány. Pokud se tak stane, vznikne globální burzovní operátor, který bude nabízet širokou škálu obchodů s finančními produkty a který bude konkurovat neméně věhlasné burze CME Group z Chicaga.

Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: Spencer Platt

Zčásti hotově a zčásti svými akciemi,, tak hodlá ICE zaplatit za NYSE Euronext. Jednu akcii NYSE Euronext ohodnocuje na 33,12 USD, což je proti středeční závěrečné ceně na burze prémie skoro 38 procent. ICE oznámila, že až bude kontrakt uzavřen, akcionáři NYSE Euronext budou vlastnit asi 36 procent akcií ICE.

Na transakci už se dohodly správní rady obou firem, neznamená to ale, že kontrakt bude automaticky dokončen. Své totiž ještě budou muset říci regulační orgány a jejich postoj je velkou neznámou. Nestačí totiž jen stanovisko úřadů ve Spojených státech, vyjadřovat se budou také úřady v EU a zřejmě i jinde.

Po více než 200 letech tak NYSE Euronext přestává být nezávislou. Končí zároveň období, kdy byla synonymem amerického kapitalismu téměř výlučně značka NYSE (New York Stock Exchange) a pověstná Big Board (Velká tabule), na které se zobrazují kurzy akcií a která se pravidelně objevuje v záběrech televizí po celém světě.


Newyorská burza NYSE
Newyorská burza NYSE

ICE a konkurenční burzovní operátor Nasdaq OMX Group už se loni snažily burzu NYSE Euronext převzít a nabídly za ni asi 11 miliard dolarů. Záměr u regulátorů narazil a nakonec z něj sešlo. V roce 2004 pak jiná burza Nymex zvažovala, že převezme ICE.