Italský parlament schválil rozpočet, Monti podal demisi

Řím - Dolní komora italského parlamentu drtivou většinou schválila rozpočet sestavený úřednickou vládou na příští rok. Premiér Mario Monti poté v souladu se svým předchozím slibem podal společně se svým kabinetem demisi. Tisíce Italů protestovaly už ve čtvrtek v ulicích Říma. Nesouhlasí totiž se škrty ve zdravotnictví, které vláda v rozpočtu prosadila. Z metropole by tak měla například zmizet víc než tisícovka nemocničních lůžek.

Rozpočet, který podpořilo 309 poslanců a proti němuž se postavilo jen 55 zákonodárců, má v příštím roce snížit rozpočtový deficit pod 1,8 procenta hrubého domácího produktu. Italský senát schválil rozpočet již ve čtvrtek večer.

V Itálii se nyní živě spekuluje o tom, zda se Monti pustí do politického boje a postaví se do čela pravice, která je podle průzkumů veřejného mínění značně oslabena. Její dosavadní hlavní představitel expremiér Silvio Berlusconi stupňuje svoje útoky proti Montiho politice rozpočtových škrtů, která vedla hlavně k zvýšení daní a zchudnutí většiny italské společnosti.

Monti předal rezignační dopis prezidentovi Giorgiu Napolitanovi, který se v sobotu sejde s předsedy obou komor parlamentu. Prezident by pak měl zákonodárný sbor rozpustit a vyhlásit termín předčasných voleb. Ty se pravděpodobně budou konat o posledním únorovém víkendu.

Nemocnice musí rušit lůžka i oddělení, vláda prý nemá na vybranou

Kabinet premiéra Maria Montiho chce na zdravotní péči v Římě ušetřit jednu a čtvrt miliardy amerických dolarů. Místním se to ale nelíbí. Znamenalo by to například omezení počtu lůžek. Pro některé nemocnice by byly takové úspory dokonce fatální. „Je to důležité pro lidi, kteří přijdou o svou zdravotní péči. Mnoho služeb už bylo omezeno. Máme výborné nemocnice a oni je teď chtějí zrušit. Proč? Komu to prospěje?“ ptá se zdravotní sestra Maria Losacco.

Nemocnice San Filippo Neri přijde kvůli úsporám o 120 lůžek. Kromě toho bude muset navíc zrušit kardiologii a neurologii. Jde sice o dvě nejlepší oddělení v Římě, na jejich provoz už ale nemocnice nebude mít dostatek peněz. „Je to depresivní, tyto škrty. Depresivní, ale nutné, protože se hodně plýtvá. Nicméně musí škrtat rozumně. Musíte vědět, kde systém nefunguje, a tam říznout. Pokud něco funguje správně, pak by se to mělo ocenit,“ řekl přednosta neurochirurgie Luciano Mastronardi.

Vyhlídky některých jiných nemocnic jsou ještě horší. Místní vláda ale nemá podle svých slov na vybranou. Zdravotnický sektor v Římě je totiž už 13 miliard v minusu. Do konce příštího roku by se měl deficit prohloubit dokonce na dvacet miliard. Podle světové zdravotnické organizace dává Itálie na zdravotnictví ze svého rozpočtu míň než 15 procent. To je míň než v případě Německa, Francie nebo Japonska.