Šéf České spořitelny: sKarty jsou legislativní zmetek

Praha - Generální ředitel České spořitelny Pavel Kysilka pro Lidové noviny (LN) prohlásil, že zákon zavádějící sKartu je legislativní zmetek. Česká spořitelna, která vyhrála soutěž na provozování sociální karet, do funkčnosti vlastního platebního systému, tak aby mohl zpracovávat sociální dávky, investovala už 300 milionů.

Pavel Kysilka, generální ředitel České spořitelny 

„Ukazuje se, že je to totální legislativní zmetek, a člověk se nestačí divit, co legislativní odbory ministerstev, Legislativní rada vlády, vláda, sněmovna, Senát i prezident jsou schopni schválit a podepsat. Aby se pak záhy zjistilo, jak je to celé nekvalitně připravené.“


Sociální karty se už delší dobu ocitají pod palbou kritiky opozice, která prosazuje jejich zrušení, odborů nebo rady zdravotně postižených. Už dříve kritizoval ombudsman Pavel Varvařovský sKarty za to, že mají mít platební i identifikační funkci. Sociální demokraté se k jeho kritice připojili a rozhodli se sKarty napadnout u Ústavního soudu.

I podporu v nezaměstnanosti půjde vybrat bez sKarty

Následně se kabinet Petra Nečase rozhodl systém karet upravit. V úterý sněmovna schválila zrychleně ve stavu legislativní nouze novelu zákona, která umožní, aby podporu v nezaměstnanosti a dávky pěstounské péče mohli lidé zatím i nadále pobírat také převodem na účet nebo v hotovosti, nikoli jen prostřednictvím sKarty. Novela míří do Senátu, který o má jednat 28. prosince.