Řecko se sice nepotopilo, ale evropské ekonomiky spadly do recese

Praha - V roce 2012 zasáhla Evropu další vlna recese. První půjčka Řecku nestačila, a tak Evropská centrální banka přispěchala s dalšími miliardami. A ruku pro ně natáhly i další země eurozóny. Ani s jejich pomocí ale Evropa z dluhové krize ještě není venku.

DLUHOVÁ KRIZE 

Několikrát za rok hrozil pád Řecka a s ním dost možná i pád celé měnové unie, nakonec se však nekonal. Mezinárodní instituce do zadlužené země pumpovaly další a další peníze, dohromady skoro 300 miliard eur. Řecká vláda škrtala, aby plnila náročný restrukturalizační plán a obyčejní Řekové stávkovali. 

Michal Brožka, analytik, Raiffeisenbank

„Když si vzpomeneme v polovině roku, jaké byly vyhlídky na to, že Řecko zůstane v eurozóně. Řecko je touto dobou pořád v eurozóně a před půlrokem by si na to vsadil opravdu málokdo.“


„Finanční krize v eurozóně ještě není za námi. Nicméně zdá se, že už by se neměla stát tak výbušným tématem pro finanční trhy, jako byla vloni,“ míní analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. 

Řecko
Řecko

Další důležitou zprávou roku 2012 bylo to, že Evropa i nadále zůstala dvourychlostní s jediným rozdílem - nůžky mezi severem a jihem Evropy se loni rozevřely ještě víc. „Severní část v čele s Německem je na tom relativně dobře, ekonomika roste. Kdežto jih Evropy je stále v sestupné části spirály a čekáme na to, že se vůbec začne situace na jihu Evropy stabilizovat,“ uvedl analytik České spořitelny Luboš Mokráš. 

POLITIKA ECB 

Své výdaje pod tlakem okolností neudržela na uzdě ani Evropská centrální banka. V průběhu roku pumpovala do ekonomiky další a další miliardy. Největší balík dostalo Řecko, španělský bankovní sektor pak 40 miliard a Kypr 10 miliard. 

Karol Piovarcsy, Saxo Bank

Eurozóna„ECB a politici řeší stabilizaci dluhopisového trhu, stabilizaci bankovního trhu a nalévání likvidity. Tyto kroky do jisté míry Evropu stabilizovaly, hlavně co do propadu finančních trhů.“ 


„Nejen do těch států lít peníze, ale také zajistit, aby byly schopné si vydělat samy na sebe.  Samozřejmě lze očekávat, že v průběhu příštího roku uvidíme další problémy,“ dodal Mokráš. A činily se i všechny tři ratingové agentury. Některé země, třeba Francie nebo Rakousko, přišly o premiérové hodnocení. A na chvostu ratingové tabulky se ocitlo Řecko a Kypr. 

SPOJENÉ STÁTY A POLITIKA FEDU 

Ve Spojených státech, kde krize před čtyřmi lety začala, je teď v roce 2012 ekonomická situace stabilní. A to i přesto, že země na konci října inkasovala další ránu, když východní pobřeží zasáhl hurikán Sandy. „Po pádu Lehman Brothers to byly právě Spojené státy, kdo nastartoval první kroky,“ dodal Karol Piovarcsy ze SAXO Bank. 

David Marek, analytik Patria Finance

„Spojené státy vypadají daleko lépe než západoevropské země. Nicméně musí se vyhnout tzv. fiskálnímu útesu. Pokud se to podaří, mohly by dosáhnout zhruba dvouprocentního růstu HDP.“ 


„Myslím si, že určitě důležitým faktorem bude zlepšování na trhu nemovitostí, kde opravdu vidíme začínající nárůst cen nemovitostí,“ zdůraznil další faktor amerického oživení analytik Komerční banky Miroslav Frayer. Americká centrální banka navíc k nulovým úrokovým sazbám přispěchala i s další pomocí pro ekonomiku. Tři kola kvantitativního uvolňování přinesla klid hlavně na finanční trhy. 

  • Americký dolar
    Americký dolar autor: Arno Burgi, zdroj: ČTK/PICTURE ALLIANCE
  • Fed
    Fed autor: Brendan Hoffman, zdroj: Isifa/Getty Images

ČESKÁ EKONOMIKA A POLITIKA ČNB 

Ani Česku se letos nevyhnula úsporná opatření. Nečasova vláda celý rok škrtala, v závěru roku přibyly i kroky, jako je zvyšování daní nebo hon na živnostníky. „Co se týče české ekonomiky, je důležité, že se ukázalo, že fiskální úspory se docela tvrdě projevily a česká ekonomika se propadla do docela výrazné recese,“ řekl analytik Raiffeisenbank Michal Brožka. Klíčovou roli hrála v roce 2012 i Česká národní banka. Tato instituce hned třikrát snížila úrokové sazby. Naposledy 1. listopadu na rekordních 0,05 procenta. 

VÝHLED PRO ROK 2013 

Evropskou loď ale ani v příštím roce nečeká příliš klidná plavba. Hlavní hrozbou vedle dluhové krize zůstává i vysoká nezaměstnanost v některých zemích. „Příští rok bude pokračovat dominový efekt řecké krize, která se postupně přelévá celou jižní a postupně i severní Evropou a do konce roku 2013 očekáváme, že jen velmi málo zemí ujde recesi,“ dodal Piovarcsy. 

Podle Mokráše lze očekávat, že situace v Evropě nebude tak napjatá jako v letošním roce. Ovšem k různým zhoršením v průběhu roku dojde, dodal. 

Euro
Euro

A co čeká Česko? Jak evropská komise, tak i ČNB a ministerstvo financí prognózují pro příští rok mírný růst, ekonomové ale tak optimističtí nejsou. „Pokud se pro eurozónu předpokládá pokračování recese – naposledy ECB výrazně překvapivě zhoršila svůj odhad – potom v součtu s klesající domácí poptávkou zřejmě bude pokračovat i recese v české ekonomice,“ vysvětlil analytik Patria Finance David Marek. 

Petr Sklenář z J&T Banky pak očekává, že česká ekonomika bude víceméně stagnovat: „Někde možná v úrovni kladné nuly. Pokud bychom to řekli číslem, můžeme říct asi půl procenta.“