Zlatá neděle přináší obchodníkům vysoké tržby

Praha - Zlatá neděle je pro obchodníky jedním z nejdůležitějších dnů v roce. Tržby mají každoročně oproti běžným víkendům vyšší až o osmdesát procent. Podle prvních odhadů to letos nebude jinak. Na mnoha místech bude otevřeno i zítra odpoledne. Češi na poslední chvíli nakupují především potraviny na štědrovečerní stůl a poslední dárky.

Na Štědrý den má otevřeno většina obchodních center. Například potraviny se v hypermarketech dají nakoupit ještě do pondělních 16 hodin. Potom zůstanou otevřené ale už jen obchody u čerpacích stanic, které hlavně ve větších městech provoz vůbec nezastaví.

Podle mluvčí obchodního řetězce Albert Judity Urbánkové je zřejmé, že řada lidí začíná kupovat potraviny i na silvestrovskou oslavu. Ve větším množství se tak prodávají delikatesní potraviny. Z klasických vánočních dárků se během tohoto víkendu ve velké míře prodávaly knížky a elektronické hračky. Do obchodů vyrazili zejména muži, kteří jsou nakupováním na poslední chvíli pověstní, dodala.


Výjimkou je pražské obchodní centrum Palladium, které bude otevřené až do 17 hodin. Pražské outletové centrum Fashion Arena i obchody s nábytkem IKEA se zákazníkům uzavřou. Obchodní řetězce Billa, Tesco, Globus a většina dalších ukončí prodej ve 14 hodin. Obchody Albert letos zkrátí otevírací dobu na Štědrý den o hodinu, a zavírat budou také ve 14 hodin. Diskontní řetězec Lidl bude mít otevřeno stejně jako loni do 12:00.

Většina obchodů se zákazníkům otevře až 26. prosince

Většina obchodníků v Česku, stejně jako v předchozích letech, zavře o svátcích na Boží hod a znovu otevře své brány až 26. prosince. Poté začnou v řadě obchodů sezonní výprodeje. Zákon prodejní dobu kamenných obchodů v Česku během vánočních či státních svátků nereguluje. Odboráři letos opět navrhují zákon o omezení pracovní doby o svátcích. Vadí jim hlavně to, že někteří zaměstnavatelé 24. prosince stále nutí své zaměstnance pracovat až do 15 hodin.

Lidé rádi nakupují na internetu, na výdejních místech se tvořily fronty

Dárkem na poslední chvíli můžou být i nejrůznější certifikáty. Třeba lístky do divadla se dají na internetu koupit i těsně před Štědrým večerem. Podle předvánočních průzkumů Češi na svátcích šetřit nechtějí, utratí tak přibližně stejně jako loni - průměrně kolem devíti tisíc korun.

Přesto všichni obchodníci spokojení nejsou. „Tržby přece jen u většiny obzvláště kamenných obchodů zůstaly za očekáváním,“ řekl analytik Tomás Drtina. „Ve srovnání s loňským rokem byl pomalejší nástup. Možná se na tom projevil i fakt, že druhý adventní víkend byl de facto ještě před výplatou,“ řekl mluvčí obchodní sítě Tesco Jan Dvořák.

Vánoční nákupy
Zdroj: ČTK
Autor: Roman Vondrouš

Naopak nákupy na internetu letos využilo ještě víc lidí než loni. Kvůli velkému zájmu ale na výdejních místech internetových obchodů museli lidé často čekat ve frontě. I proto někteří nákupy odložili na konec prosince, kdy vypuknou tradiční povánoční slevy.

Pořídit vánoční dárky, připravit pohoštění i nutnou výzdobu bude českou rodinu letos v průměru stát podle ankety GE Money Bank mezi 400 respondenty téměř 28 tisíc korun. Před dvěma lety to bylo více než 31 tisíc. Letos prý lidé zaplatí méně za výprodeje a jídlo a pití, naopak více chtějí utratit za dárky.


Na poslední chvíli se nakupovalo i v Brně a Ostravě

V Brně se dnes v obchodních centrech věnovaly kupování dárků desetitisíce lidí. Podle mluvčí obchodního centra Olympia Lucie Nedbalové letos zájem lidí nakupovat přetrvával i přes zhoršující se ekonomické podmínky. „Lidé nakupují minimálně stejně jako loni. Velká poptávka je po hračkách, spotřební elektronice, knížkách a módních doplňcích a kosmetice,“ uvedla Nedbalová. Lidé o víkendu nakupovali i v obchodech v centru Brna. „Máme tu plno. Lidé dárky nechávají na poslední chvíli,“ řekla prodavačka z obchodu s kosmetikou Jana Dobešová. 

Nákupní centrum Vaňkovka dnes navštívilo podle odhadů 60 tisíc lidí. „Počty jsou skoro stejné jako v loňském roce. Poslední víkend před Vánoci přišlo stejně jako loni nejvíce lidí. Zájem je zejména o moderní elektroniku, například inteligentní telefony,“ řekl ředitel centra Martin Kondrát.

I v Ostravě byl víkend ve znamení nákupů. Podle některých obchodníků tržby za předvánoční nákupy odpovídaly loňským, někteří si pochvalovali, že lidé často utráceli ještě více. Lidé od pátku obléhali místní obchody, jejich zájem však postupně slábl a dnes, o Zlaté neděli, byl v porovnání s pátkem a sobotou nejslabší. „Skoro to vypadalo, jako by lidé nechali nákupy až na poslední chvíli, jestli v pátek přežijí konec světa,“ řekl správce parkoviště před jedním z ostravských supermarketů.