Začínají žně pro prodejce zábavní pyrotechniky

Praha - Vánoční svátky jsou v podstatě u konce, naopak oslavy příchodu nového roku jsou v horečných přípravách. Dokazují to nákupy zábavní pyrotechniky. Odhady prodejců už teď svědčí o tom, že na domácích ohňostrojích Češi rozhodně šetřit nebudou. Vydají za ně celkem asi půl miliardy korun. Pyrotechnici i prodejci světlic tak mají napilno. Největší nápor je ale čeká, většina Čechů totiž nechává nákup na poslední chvíli.  

K oslavám příchodu nového roku neodmyslitelně patří zábavní pyrotechnika. Při její koupi je ale třeba dbát určitých zásad, jinak místo oslav člověk zažije doslova peklo. Podle vedoucího oddělení kontroly Českého úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva Pavla Koblasy je důležité při koupi pyrotechniky sledovat datum spotřeby a věnovat pozornost i návodu k obsluze, který musí prodejce poskytovat v češtině. 

Právě u pyrotechniky je totiž návod klíčový, a pokud by byl jen v jazyce výrobce, mohl by to být velký problém. Naprostá většina raket je totiž z Číny. Právě na kontroly těchto výrobků se ale zaměřují inspektoři. Podle nich se situace v Česku zlepšila. Ještě před pár lety byl totiž nákup pyrotechniky mimo specializované obchody hazardem. To, co se prodává dnes, je podle kontrolorů z devadesáti procent v pořádku. Pokud se silvestrovský ohňostroj vymkne z rukou, chyba je většinou jinde. Lidé totiž často před odpalováním rachejtlí popíjejí nebo nevěnují dostatečnou pozornost návodu.

Ohňostroj
Zdroj: ISIFA/EPA
Autor: Magali Girardin

Největší pozornost by měli ale oslavenci věnovat záruce. Pokud je jako nejzazší datum spotřeby uveden třeba rok 2012, a člověk plánuje ohňostrojem zpečetit příchod nového roku, měl by to formálně stihnout ještě před dvanáctou hodinou. Už minutu po půlnoci totiž taková pyrotechnika bude po záruce, a není tak možné uplatnit ze záruky vyplývající nároky. 

Hasičii varují před neopatrným používáním pyrotechniky
Zdroj: ČT24

Ceny pyrotechniky se pohybují od několika set korun až po několik tisíc 

Ceny zábavní pyrotechniky jsou velmi různorodé a pohybují se od několika set korun až po několik tisíc. Lidé si často kupují tu, k jejímuž odpálení není třeba žádného zvláštního povolení. Například petardy, u kterých je důležitý hlavně zvukový efekt, se dají koupit od pětadvaceti korun. Oblíbené jsou i takzvané kulové pumy. Ty levnější lze pořídit i za dvě stě korun. 

Češi si ale oblíbili takzvané kompakty, tedy krabici, která po zapálení vystřeluje v určitých intervalech různobarevné rachejtle. Ty se prodávají od přibližně dvou set korun. Rozhodující pro cenu konkrétního kompaktu je ale počet rachejtlí v krabici. Některé kompakty tak mohou stát i několik tisíc korun.