Francouzi kvůli krizi zpeněžují vánoční dárky

Paříž - Na Francouze dolehla ekonomická krize. Mnozí z nich začali po Vánocích rozprodávat nebo vracet své dárky - peníze se jim v současnosti totiž hodí víc. Mladší generace se snaží nechtěné dárky zpeněžit především na internetu. Lidé se po Vánocích do obchodních domů vydávají prakticky s čímkoliv - od plyšových hraček a těžítek přes dražší elektroniku až po dárky od svých nejbližších.

Některé obchodní domy vycházejí lidem vstříc a za zboží vydávají rovnou hotovost. Jiné nabízejí zprostředkování prodeje a dárek proplatí hned, jakmile si ho koupí někdo jiný. „Lidé si chtějí udržet určitou životní úroveň. Daně jsou tu vysoké, tak se snaží najít cestu, jak získat peníze,“ říká ředitel sítě obchodních domů La Trocante Pierre Marzin.

Podle průzkumů mají Francouzi z vrácení věci přímo v obchodě často špatný pocit, kdežto prostřednictvím internetu je pocit provinění tolik netrápí. Přes virtuální aukci e-Bay Francouzi nabídnou během prvního měsíce po Vánocích podle předběžných odhadů dva miliony svých dárků. „Prostě je ekonomická krize a vidíme věci v jiném světle. Necítím žádnou vinu,“ říká Marie Dalangeová, která se rozhodla vrátit řetízek od svého syna.

Ne každý ale vrací dárky kvůli chudobě. Řada lidí podle obchodníků přiznává, že se jim dárek nelíbí, nebo si chtějí jen přilepšit během povánočního slevového maratonu. Ceny nejrůznějšího zboží totiž klesly po Štědrém dnu až o 75 procent a to je pro mnohé velmi lákavé.