Kanadská Alberta skýtá rekordní zásoby zemního plynu

Ottawa - V kanadské provincii Alberta je největší zásobárna zemního plynu na světě. V břidlicových formacích je ho tolik, že by pokryl spotřebu Spojených států na dalších 130 let. Plyne to z posledních odhadů albertského státního Výboru pro zachování energetických zdrojů (ERCB).

Alberta může mít podle hrubých odhadů ERCB v dosud neprozkoumaných rezervoárech 94 bilionů krychlových metrů plynu, 58,6 miliardy barelů kapalných podílů zemního plynu a 432,6 miliardy barelů ropy. Jen v plynu by tak sama Alberta měla o 50 procent rezerv více než celé Spojené státy, které se nyní díky boomu těžby z břidlic stávají největším producentem této suroviny na světě.

Většina potenciálních ložisek plynu se v Albertě nachází v břidlicových pánvích Muskwa a Duvernay, což jsou formace srovnatelné s obřími americkými rezervoáry Marcellus, Barnett a Eagle Ford. Jde ale o předběžné odhady, z celkového objemu zásob je vždy vytěžitelná jen určitá část.

V kanadské Albertě objeveny obří zásoby zemního plynu a ropy
Zdroj: ISIFA

Do Alberty se stahují energetické společnosti

Zprávy o pohádkových nalezištích v Albertě, která už produkuje velké množství ropy z tamních ropných písků, přitahují do provincie stále více amerických energetických společnosti. Působí zde už Occidental Petroleum a Devon Energy, koncern Exxon Mobil se nedávno dohodl na koupi tamního prospektora Celtic Exploration za více než tři miliardy dolarů a Pengrowth Energy dokončila převzetí celé místní firmy Monterey Exploration.
   
„Břidlicová revoluce“, která díky technologií „frakování“ a horizontálních vrtů odkryla v minulých letech rozsáhlé zdroje surovin, udělala z USA předního světového producenta plynu. Nyní zde výrazně expanduje těžba břidlicové ropy. Americký Úřad pro energetické informace (EIA) tento měsíc výrazně zvýšil odhad růstu produkce plynu a předpověděl, že Amerika by se měla stát jeho čistým vývozcem do roku 2016.

V kanadské Albertě objeveny obří zásoby zemního plynu a ropy
Zdroj: ISIFA