Klaus zpečetil státní rozpočet na rok 2013, schodek bude 100 miliard

Praha - Prezident Václav Klaus podepsal zákon o státním rozpočtu na příští rok. V tiskové zprávě o tom informovala prezidentská kancelář. Ministr financí Miroslav Kalousek počítá ve třetí verzi rozpočtu se schodkem o pět miliard menším než letos, tedy se sto miliardami. Rozpočet počítá s růstem ekonomiky o 0,7 procenta a průměrnou inflací 2,1 procenta. Schválen byl 19. prosince rovnou stovkou poslanců. Klaus posléze podepsal daňový balíček a hrozba rozpočtového provizoria tak byla odvrácena.

Prezident daňový balíček podepsal 21. prosince, zvyšování daní předtím mnohokrát kritizoval. Od začátku roku 2013 se tak zvýší obě sazby DPH o jeden procentní bod na 15 a 21 procent. Za „zlý diktát na prezidenta“ pak Klaus označil to, že mu vláda zákon, s nímž počítá ve státním rozpočtu, poslala jen několik dní před koncem roku. 

Celkové příjmy přijatého návrhu rozpočtu pro příští rok jsou 1080,8 miliardy a výdaje 1180,8 miliardy korun. Téměř celý stomiliardový schodek chce vláda pokrýt vydáním státních dluhopisů. Poslanci přesunuli v rozpočtu zhruba 1,3 miliardy korun, z toho 800 milionů přidali na podporu sportu a 500 milionů korun na filmové pobídky. Stejně tak přesunuli 20 milionů korun obcím, které kvůli novele rozpočtového určení daní přijdou o část příjmů. V rozpočtu ministerstva dopravy přesunuli dva miliony korun na obnovu historických kolejových vozidel. 

Ilustrační foto
Zdroj: ISIFA
Autor: Petr Študent

Peníze na podporu sportu odebrali poslanci například z peněz na obsluhu státního dluhu, na podporu stavebního spoření nebo penzijního připojištění. Peníze na podporu filmových pobídek vzali poslanci také z obsluhy státního dluhu a rovněž z peněz určených na pořízení nového sídla Nejvyššího kontrolního úřadu.

Tradičně nejvíc peněz má dostat ministerstvo práce; na výdaje bude mít přes 512 miliard korun, což jsou více než dvě pětiny celkových výdajů státního rozpočtu. Výdaje na úroky ze státního dluhu klesnou proti letošnímu schválenému rozpočtu o téměř 11 miliard korun na 68,6 miliardy korun. Státní dluh by měl vzrůst na bilion a 762 miliard korun.

Miroslav Kalousek
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Doležal