Zlato a brilianty lákají české investory

Praha - Zájem o zlato, stříbro a luxusní šperky trhá v Česku rekordy. Jen za zlaté investiční slitky a cihličky Češi letos utratili víc než tři miliardy korun. Cena tohoto kovu se přitom za poslední dva roky skoro zdvojnásobila. Vysoký zájem o šperky tak žene do Prahy velké mezinárodní šperkařské řetězce, které tu jeden za druhým otevírají své pobočky.

Nejenže Češi o letošních Vánocích darovali více hodnotných zlatých šperků, zlato a drahé kameny vnímají i jako bezpečnou investici, třeba i v podobě zlatých cihliček a slitků. „Naše firma zaznamenala rekordní zájem o investiční zlato. Předpokládáme, že letos bude prodáno asi 600 kilo investičního zlata, což je nárůst asi o 20 až 30 % v porovnání s loňským rokem,“ uvedl Libor Křapka ze společnosti Safina.

Ve srovnání s ostatními státy Evropy ale mají Češi stále ve zlatě uloženo relativně málo peněz. Podle investičních expertů by to mělo být až 15 procent volných úspor, Češi ve zlatě ale zatím mají jen pět procent svých investic.

Zlato je po celém světě v kurzu už od roku 2008, kdy vypukla finanční krize. Zatímco před  šesti lety stál gram zlata asi 300 korun, teď se za něj platí přes tisícovku. A kupují se i brilianty, jejichž cena také dlouhodobě roste, mají roční zhodnocení asi 4 až 5 procent.

Rostoucí zájem láká do Česka i mezinárodní šperkařské řetězce. Z pěti největších otevřely svůj obchod v Praze už čtyři. Praha je tak ve srovnání s ostatními postkomunistickými státy střední Evropy naprostým unikátem. „Letos jsme otevřeli v Evropě dvě pobočky. V Nice a Praze. Je tu kulturní centrum střední a východní Evropy a taky věříme, že tu je mnoho zákazníků, které potěší šperky od Tiffanyho,“ uvedl ředitel společnosti Tiffany Michael Kowalsky.

Video Češi si zvykají na investice do zlata
video

Češi si zvykají na investice do zlata