Brusel láká islámské banky, potřebuje kapitál

Brusel - Brusel se chce stát hlavním městem islámského bankovnictví v Evropské unii. Snaží se  tak na starý kontinent přitáhnout peníze z bohatých bank a fondů, které fungují v souladu s islámským právem šaríja. Plán už vyvolal kritiku. Brusel ale kapitál potřebuje, Belgičané zachraňovali velké banky příliš často.

Kapitál má přijít z islámských zemí

Islámské finančnictví roste, hodnotu má přes bilion dolarů. „Pokud se rozvine dialog s Evropskou komisí a parlamentem, pak pomůžeme příchodu kapitálu a bude z toho těžit celá Evropa,“ myslí si Marc Daugherty, manažér Bruxelles Invest & Export.

Belgičané zachraňovali až příliš velkých bank, a tak Brusel zavětřil šanci ve světě islámských financí, kde náboženství zakazuje úroky. „Z Bruselu bychom chtěli vytvořit hlavní město islámského bankovnictví v Evropě,“ konstatoval Daugherty.

Plán rozděluje společnost

Kritici se obávají, že by se evropští muslimové dostali pod vliv bank, které operují striktně podle práva šaríja. Vadí jim i to, že země jako Katar, Bahrajn nebo Saúdská Arábie nejsou žádným vzorem v dodržování lidských práv.

Někteří analytici s těmito názory ale nesouhlasí. „Je to nesmysl. Všichni nakupujeme ropu ze Saúdské Arábie a děláme byznys s Katarem, který zas nakupuje hodně firem v Evropě,“ podotkla expertka na islámské finančnictví Imane Karichová.

V islámském bankovnictví vidí analytička výhodu - považuje ho nejen za etičtější a společensky odpovědnější. „V islámském bankovnictví nemůžete investovat do normálních bank, do alkoholu, do zbrojních výrobců,“ poznamenala Karichová.

Jedna z marockých bank už oznámila, že by chtěla v příštím roce založit první islámský účet. V sídle Evropské unie tak v příštích měsících zřejmě přibude návštěv z Blízkého východu.