Tužky, papír, diáře. Firmy a státní úřady utrácejí zbylé peníze

Praha - V posledních dnech roku utrácejí soukromé firmy i státní úřady miliony korun. Na poslední chvíli se totiž snaží utratit peníze, které jim zbyly v rozpočtu. Dodavatelům kancelářských potřeb díky tomu stoupl v posledních týdnech obrat až o 30 procent. Ročně si přitom firmy objednají kancelářské potřeby za 5 miliard korun a zhruba stejnou částku utratí i státní úřady.

Úředníci narychlo doplňují zásoby na příští rok a kupují stovky šanonů, tisíce tužek nebo papír či diáře. „Přesné číslo nemám, nicméně pohybuje se to v řádech statisíců až milionů,“ řekl mluvčí ministerstva životního prostředí Matyáš Vitík. „Za rok 2012 jsme utratili přibližně 800 tisíc korun,“ dodal mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák.

Firmám hrozí, že dostanou od státu méně

Specializované velkoobchody s kancelářskými potřebami jsou nyní zavaleny objednávkami, nestíhají a lidé musejí pracovat často přesčas. Kdyby ale státní úřady tyto peníze nevyčerpaly, hrozilo by jim, že příští rok dostanou na provoz kanceláří o to méně. „Ty peníze se vracejí do státního rozpočtu. Pak už je to na dohodě s ministerstvem financí, které je spravuje, jestli je uvolní i na stejný nákup do dalšího roku,“ konstatoval Vitík.

Za kancelářské vybavení ale utrácejí na poslední chvíli i soukromé firmy. „Pravidelně na začátku prosince se předzásobujeme na první měsíce následujícího roku. Naše pobočky v regionech řeší jejich rozpočet a snaží se ho vyčerpat ještě v daném roce,“ řekl marketingový ředitel Čedoku Tomáš Brejcha. Některé firmy využívají toho, že má většina lidí na konci roku dovolenou a vymění jim počítače a programy, ve kterých pracují.