Obchody narychlo mění DPH, účetní se nezastaví

Praha - Kvůli nové DPH tráví skoro polovina účetních čas mezi Vánoci a Novým rokem u počítače. A do práce budou muset mnozí z nich dokonce i na Silvestra. Firmám totiž zbývá už jen několik dní, aby předělaly svoje ceníky. Některé obchody kvůli změně musely sestavit speciální týmy, které na poslední chvíli počítají, kolik bude které zboží od Nového roku stát.

Z každého zboží v regálu chce stát na dani o procento víc. U každé položky tak budou obchodníci účtovat od Nového roku novou daň. A každý obchodník se připravuje, aby jeho účetnictví bylo o silvestrovské půlnoci na změnu připravené. 

Podle komory účetních dvě pětiny českých firem nedaly kvůli změnám svým zaměstnancům v účtárnách vánoční dovolenou. „Jde řádově o tisícovky lidí, účetních a dalších pracovníků, kteří teďka musí řešit změnu sazby DPH,“ řekl Robert Jurka z Komory certifikovaných účetních. 

Plošné zdražování zatím nehrozí

Zákazníky u pokladen ale zajímá, kolik za nákup v příštím roce zaplatí. Plošného zdražování veškerého zboží a služeb o jedno procento se ale bát nemusí. Jedno procento z DPH je méně než jedno procento z ceny, kterou platí zákazník. Navíc někteří obchodníci už začali se zdražováním na podzim a jiní zase tvrdí že DPH s jejich cenami nepohne. „Některé firmy se rozhodly nezdražovat tu cenu o DPH. Je to hodně individuální,“ řekl Jurka.

Účtovat novou DPH ale musí všichni. I čerpací stanice. „Zvýšení o 1 procento reprezentuje přibližně 30 haléřů na litr. Vedle zvýšené sazby půjde protisměrně i předpoklad snížení ceny pohonných hmot, takže spotřebitelé to nemusí vůbec v cenách od 1. ledna vidět,“ vysvětlil Václav Loula z Benziny. 

Ceny spíše zvedne dražší plyn a elektřina

Řádově o několik korun ale daň prodraží třeba jízdenky Českých drah. I jejich účtárny teď mají napilno. „V současné době držíme v zaměstnání příslušné specialisty, tak abychom mohli od ledna účtovat DPH,“ uvedl mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.

Obchodníkům, kteří by i přes vyšší daně chtěli jít se svými cenami dolů, stojí v cestě náklady na elektřinu a plyn. Za ty si budou muset příští rok opět připlatit o několik procent navíc.