Skotská whisky jako pohonná hmota? Možná už brzy

Edinburgh - Spojení alkohol za volantem získává nový rozměr - vědci ve Skotsku totiž dokončují nový výzkum, kdy z odpadu vzniklého při výrobě whisky vyrábějí takzvaný butanol - látku, která by brzy místo benzinu nebo nafty mohla pohánět auta.

Zdroj: Isifa/Rex Features Autor: Andrew Price

Za všechno může bakterie - vědci společnosti Celtic Renewables ji využívají k fermentaci nevyužitého ječmene a tekutého odpadu, který vznikne při výrobě whisky.

„To, co pak pohání auta, je biobutanol. Je to velmi výkonná pohonná hmota a může nahradit benzin. Má stejnou energetickou hodnotu. Přitom není potřeba nijak upravovat motor. Prostě jenom nahradíte jedno palivo druhým,“ říká profesor Martin Tangney.

Tankování
Tankování

Zatím butanol vyrábí jen v jedné skotské likérce. Pokud půjde všechno podle plánu - už za tři roky by se produkce mohla vyšplhat na 10 tisíc litrů. Skotsko vyprodukuje přes 1,8 miliardy láhví whisky ročně. Odpadu je ale ještě víc. „Množství odpadu při výrobě whisky je víc než 90 procent. Většina z toho je tato tekutina - zaplní destilační zařízení a na každý litr vyrobené whisky je 8 litrů tohoto,“ řekl zdroj agentury Reuters.

Firma Celtic Renewables chce technologii vyvážet do dalších zemí vyrábějících whisky - třeba Indie, Japonska nebo USA. Do budoucna chce využít i pivo - a nastartovat tak průmysl s biopalivy, která by vydělala stamiliony liber.