Konec obcházení sousedů a výrazné zdražení poplatků

Praha - Výrazné zvýšení poplatků za nejrůznější rozhodnutí v rámci stavebního řízení, například za stavební povolení nebo rozhodnutí o umístění stavby, ale také zrychlení stavebního řízení. I to jsou změny, které přináší nový rok. Včera začala platit novela stavebního zákona a s ní spojená novela zákona o poplatcích.

Za stavební povolení na rodinný dům ode dneška zaplatíme 5 000 místo 300 korun. Opozice mluví o skrytém zdanění. Podle náměstka ministra pro místní rozvoj Miroslava Kalouse to tak zlé není. „Myslím, že to není snaha státu vydělat, kde se dá. Je to reálný odraz nákladů na výkon státní správy. Je to stejný příměr jako zdražování poplatků, energií a dalších komodit. To samozřejmě nikomu divné nepřijde,“ uvedl náměstek. Zároveň dodal, že poplatky u stavebního řízení se nezvyšovaly po 12 či 15 let. 

„Počet výkonů je obrovský a náročnost na činnost stavebních úřadů je tak vysoká, že náklady, které jsme stanovili ve smyslu výše poplatků, nepokrývají ani skutečnou výši nákladů, které stavební úřady s výkonem své činnosti mají. Vemte si jen, že rozesílání dopisů účastníkům řízení stojí 15 Kč za obálku,“ řekl náměstek.

Územní rozhodnutí

 • Ke stavbě s nejvýše 3 byty nebo pro rodinnou rekreaci: 1 000 Kč
 • Ke stavbě pro bydlení s více než 3 byty: 5 000 Kč
 • Ke stavbě garáže pro max. tři auta: 1 000 Kč a 500 Kč za každé další stání
 • Ke stavbě penzionu: 20 000 Kč
 • Ke stavbě studny: 300 Kč
 • Ke stavbě např. malého rybníka: 3 000 Kč

Stavební povolení

 • Ke stavbě s nejvýše 3 byty nebo pro rodinnou rekreaci: 5 000 Kč
 • Ke stavbě pro bydlení s více než 3 byty: 10 000 Kč
 • Ke garáži s maximálně 3 stáními: 1 000 kč
 • Ke stavbě vyžadující ohlášení: 1 000 Kč
 • Ke stavbě studny nebo vodního díla určeného pro čištění odpadních vod: 300 Kč
 • Ke stavbě malého rybníka: 3 000 Kč

 

Práce se zrychlí a zjednoduší

Současná praxe složitého vyřizování územních a stavebních řízení zbytečně zpomaluje i některé velmi jednoduché stavby. Navíc platí, že každá úřední komplikace je podhoubím pro korupční jednání. Novela proto mnohé věci zjednodušuje. „Rozšířili jsme okruh staveb, u kterých lidé nebudou potřebovat dokonce ani územní rozhodnutí, takže se jim nezvýší poplatky, protože nezaplatí vůbec nic. Budou-li si chtít postavit doplňkovou stavbu k rodinnému domu, tak nepotřebují žádné razítko od stavebního úřadu,“ uvedl Kalous. 

Jedná se o stavby doplňkové, například o kůlnu, skleník, bazén či přípojky k rodinným domům. Při jejich stavbě se tak nemusíte ptát souseda, zda se záměrem souhlasí. „Vážili jsme pečlivě, kam až je možné jít, kdy člověk nepotřebuje souhlas souseda,“ řekl náměstek.

Díky novele se zúžil prostor pro možné obstrukce i při stavbě dálnic. „Snížili jsme ceny výkupů pro stavbu dálnic, někde až 40krát, což se promítne v celkové ceně. Bude to fungovat dobře a ku prospěchu všech,“ uzavřel Kalous. 

Novela stavebního zákona nemění nic na stávající struktuře stavebních úřadů. Počet stavebních úřadů se tak nemění. Cílem novely stavebního zákona je optimalizace činnosti státní správy.