Mládek: Cena za nižší schodek? Propad ekonomiky

Praha - Cena, která byla zaplacena za to, že byl schodek státního rozpočtu v roce 2012 o 4 miliardy nižší, než se očekávalo, byla vysoká. Vláda tomu obětovala hospodářský růst České republiky. Na tiskové konferenci ČSSD to prohlásil stínový ministr financí Jan Mládek. Vláda podle něj ekonomiku přiškrtila a přivedla ji k hospodářskému propadu. Na rozdíl od sousedních zemí tak česká ekonomika pořád klesá.

Podle Mládka využívá ministr financí Miroslav Kalousek manipulace, aby lidi zmátl, když přechází od státního rozpočtu k rozpočtům veřejným. „Spoléhá na to, že většině občanů uchází rozdíl mezi těmito dvěma koncepty,“ míní Mládek. Státní rozpočet je totiž pouze částí veřejných financí a závisí na něm existence vlády.

Zdravotní pojišťovny jako oběť

Z ekonomického pohledu je podle stínového ministra financí důležitější souhrnný výsledek veřejných rozpočtů, tedy hospodaření celé země. V tomto případě jde třeba o státní fondy, hospodaření obcí a krajů nebo zdravotní pojišťovny. „Jedním z těch triků, kterým Kalousek dosáhl této výše deficitu, bylo, že přenesl ty deficity na jiné části veřejných rozpočtů,“ prohlásil Mládek. 

Obětí se tak staly třeba zdravotní pojišťovny. Šest let totiž nebyla valorizována platba za státního pojištěnce. „Ne náhodou jsou pak pojišťovny v deficitu,“ dodal Mládek.

Příjmy státního rozpočtu za rok 2012 klesly oproti původním optimistickým předpokladům kabinetu o bezmála 43 miliard korun kvůli horšímu vývoji ekonomiky. Vláda na to podle ministra financí Miroslava Kalouska reagovala 47miliardovými úsporami - třeba ve výdajích resortů. Rozpočet proto nakonec skončil v menším deficitu, než se původně plánovalo, a to i díky rekordně levnému financování dluhu.


Kalousek podle Mládka předvedl "neuvěřitelnou demagogii"

„Jednoho čísla se ministru financí podařilo dosáhnout skoro přesně a vydává to za obrovský úspěch této vlády,“ řekl stínový ministr financí. Hospodářský propad je podle Mládka čistě generován vládní politikou. „Všichni naši sousedi rostou – mají pozitivní hospodářský růst,“ řekl stínový ministr financí. 

Podle Mládka zřejmě navíc došlo k určitým jednorázovým operacím. „Byly tam přivedeny některé platby, které obvykle nevcházejí do státního rozpočtu – třeba dividendy z ČEZu nebo platby z Pozemkového fondu. Předpokládám, že podle metodiky ESA 95 by tyto platby neměly být započítány a ten deficit by měl v metodice ESA vypadat jinak,“ míní Mládek. Nutná je nyní notifikace Evropskou komisí. 

Odhadovaný deficit bude podle Kalouska 3,5 procenta HDP, navýšeno bude ale číslo díky církevním restitucím o dalších 1,5 procenta. „Celkový výsledek za rok 2012 bude minus pět procent HDP. Situace je tedy horší než loni a bez naděje, že se situace v české ekonomice zlepší,“ podotkl Mládek. Vláda si podle něj myslí, že nemůže nic udělat pro růst - jen škrtat na výdajích. „Je to na nejlepší cestě dosažení takzvané řecké spirály,“ dodal Mládek.