Zlatí orli loni nebyli v kurzu, Američané věřili ekonomice

Washington - Prodej zlatých orlů (American Eagle) vydávaných americkou mincovnou byl v loňském roce nejnižší za pět let. Podle analytiků za to mohl zlepšující se výhled americké ekonomiky a menší měnová nestabilita. Prodej mincí ale prudce vzrostl v posledních 4 měsících roku 2012, a to téměř o 40 procent. Svou roli sehrál strach Američanů z případného pádu z fiskálního útesu i volby.

Poptávka po drahých kovech byla loni nižší

Podle analytiků mělo zmírnění obav z evropské dluhové krize a signály oživení amerického trhu práce a trhu s bydlením podíl na snížení poptávky po drahých kovech, které jsou považovány za bezpečnou investici v době ekonomických turbulencí.

V loňském roce cena zlata stoupla o sedm procent a růst zaznamenala dvanáctý měsíc za sebou. Trh byl však stabilnější a ceny tolik nekolísaly, což utlumilo zájem o nákup zlata a stříbra u investorů i spekulantů.

Martin Kopáček, ekonom Silverum

„Mince American Gold Eagle je nejlikvidnější zlatou mincí světa. Mezi investory je mimořádně oblíbená. Američané jsou navíc z pohledu Evropy neuvěřitelní patrioti, čili motiv amerického orla je pro ně srdeční záležitost.“


Za celý rok se prodej zlatých orlů snížil o 25 procent na 753 tisíc uncí (21 347 kg) a poprvé od roku 2008 se propadl pod jeden milion uncí. Navzdory poklesu je ale prodej nad průměrem za posledních deset let, který činí 676 tisíc uncí, upozornila mincovna.   

O mince je v novém roce zájem

Prodej mincí navíc prudce roste od počátku letošního roku. Jen za první týden mincovna prodala 57 tisíc uncí, a mohla by tak vykázat za celý měsíc rekordní prodej.

Zlaté mince American Eagle jsou v USA oficiálním platidlem. Dvaadvacetikarátové mince jsou rovněž nejprodávanějšími zlatými mincemi na světě. Na minci jsou vyobrazeny symboly svobody.


Mincovna ukončila výrobu mincí pro rok 2012 na počátku prosince a brzy začne razit novou roční edici, která je obvykle mezi obchodníky a sběrateli velmi žádaná.

Historie mincí American Eagle sahá až do roku 1792. Původně se jako orel označovala hodnota 10 dolarů ve zlatě. Od roku 1933 pak bylo Američanům zakázáno zlaté mince vlastnit. V době Velké ekonomické krize vydal prezident Roosevelt zákon o nuceném odprodeji zlata drženého soukromými osobami.

Současné zlaté mince jsou vydávány od roku 1986, jak zdůraznil ekonom firmy Silverum Martin Kopáček. Jsou tvořeny 22karátovým zlatem, obsah ryzího zlata v minci je přitom vždy jedna trojská unce, čili 31,1 gramu.