Irsko svolává krajany i turisty, potřebuje peníze

Dublin - Irská ekonomika prošla v posledních letech výraznou ekonomickou krizí, která postihla její hospodářství natolik, že se Irové začali stěhovat do zahraničí. Ubylo i turistů, kteří do země zamířili. Příjem z cestovního ruchu byl přitom významnou součástí státních zisků. Teď se proto tamní úřady snaží nalákat cestovatele z celého světa zpátky prostřednictvím kampaně nazvané „Setkávání“.

Irů, kteří zemi v minulosti opustili, žije po celém světě na 70 milionů. Jen za posledních deset let jich odešlo asi sto tisíc. „Tady ve Spojených státech je mnoho Irů a jejich odkaz je tu hodně znát. V Irsku mají kořeny, ale nevrací se tam. Myslím, že právě ono setkávání by mohlo pomoci, aby se tam vydali a vzpomněli si, jak krásná je to země,“ prohlásila Caroline, americká občanka zasnoubená s Irem. 

Oslovování třeba i přes sociální sítě

Princip kampaně, kterou vymysleli sami irští občané, je jednoduchý. Turisti, kteří Irsko navštívili, mají pomocí sociálních sítí nebo jednoduše při setkávání s přáteli oslovit co nejvíc lidí, aby se do země vydali a přinesli tam tak nějaké peníze. „Chceme se věnovat hlavně diaspoře, která naši zemi postihla. Přímo tady v Irsku proto budeme organizovat ona setkání, a to po celé zemi. Už se na ně přihlásilo na osm tisíc lidí a myslím, že se jim ten nápad líbí,“ konstatoval zástupce irského ministra sportu a turistiky Michael Ring. 

Niall Gibbons, výkonný ředitel agentury Tourism Ireland:

„Turismus zaměstnává asi 200 tisíc lidí v zemi. Letos bychom rádi, aby sem přijelo asi sedm a půl milionu turistů, kteří by přivezli asi tři a půl miliardy eur. Aby sem turisty přilákala, snížila řada měst dokonce turistickou daň.“


Irské úřady věří, že na dva a půl tisíce akcí během celého roku pomůže oslovit i ty, kteří na Irsko už třeba zanevřeli, ale i ty, kteří tu vůbec nebyli, i když třeba ze země původně pocházejí.

Irsko toho podle nich má hodně co nabídnout - ať už tradice, nádhernou přírodu nebo dlouhou a zajímavou historii. „Díky kampani setkávání se mi už povedlo přesvědčit nejen moje rodiče, ale i řadu kamarádů, aby se do Irska jeli podívat. Podle plánu budou cestovat po celé zemi a moc se na to těší,“ řekla Caroline. 

Irská ekonomika se pomalu zvedá

Od roku 2009 se příliv turistů do Irska pravidelně snižuje. Na začátku recese klesl asi o třináct procent a dlouho nerostl. V posledních měsících ale začala tamní ekonomika pomalu růst a existuje tak naděje na zotavení. Do země přijelo asi o třicet tisíc lidí víc. 

Setkávání bude probíhat při různých akcích, a to společenských, sportovních nebo kulturních. Budou pravidelně rozmístěny tak, aby se turisti do země mohli vydat prakticky kdykoliv. Podle představ Irů by mělo jen na samotná setkávání dorazit až 350 tisíc lidí.