Byt z nedobrovolné dražby je levnější, ale pozor na rizika

Praha - Lidé mají stále víc problém splácet půjčky na bydlení. V nedobrovolných dražbách loni skončilo téměř o 20 procent více domů a bytů než v roce 2011. Aukční síně je proto začínají nabízet i v internetových dražbách.

V nedobrovolných dražbách je přitom možné získat byt či dům za velmi zajímavou cenu. Třeba dvoupokojový byt v Praze v Nuslích by na trhu stál téměř dva miliony. V nedobrovolné dražbě je ale jeho vyvolávací cena 650 tisíc korun. 

Počet takových nedobrovolných dražeb prudce stoupá. Ještě v roce 2011 jich bylo 792, loni už přes 900. „Více dlužníků není schopno splácet své závazky. Druhým důvodem je to, že banky jsou nuceny přistupovat k tvrdšímu způsobu vymáhání než doposud,“ vysvětlil předseda představenstva společnosti Eurodražby.cz Radim Hasman. 

Dlužník vám může zkomplikovat nastěhování

Výhodnější pořizovací cena při těchto dražbách ale zohledňuje i riziko, že dlužník se nebude chtít vystěhovat. „Započítává eventuální problémy, které jsou s tou nemovitostí spojeny do ceny. Mohu jmenovat například žalobu na vyklizení, která může trvat dva až tři roky,“ doplnil obchodní ředitel Aukční síně NAXOS Libor Nevšímal. 

Od začátku letošního roku je navíc možné pořádat i elektronické dražby, což by mělo umožnit vypsání více dražebních termínů. Těch se může zúčastnit každý, kdo složí jistinu a zaregistruje se. Podle Hasmana by elektronická dražba mohla celý proces urychlit. I tak by ale měli zájemci ještě před elektronickou dražbou nemovitost navštívit, aby viděli v jakém je stavu a za co dávají své peníze.