Letadla L-159 pro Irák se zatím stále nevyrábí

Praha - Miliardová zakázka na české bitevníky L-159 pro Irák zatím nikam nepokročila. Výroba letadel totiž ještě vůbec nezačala. Dotáhnout obchod do konce bude jedním z hlavních úkolů nového velvyslance v Bagdádu Alexandra Langera. Do funkce nastoupí zítra, tedy po osmi měsících, co byla klíčová pozice v regionu neobsazená. Nákup osmadvaceti letadel L-159 by měl stát iráckou vládu skoro 20 miliard korun.

Česko se s Irákem dohodlo na dodávce letounů L-159, které byly předtím prakticky neprodejné. Od té doby se ale přes dva měsíce nic nestalo, a podepsaná smlouva tak zatím není účinná. „Letadla se mohou začít vyrábět od chvíle, kdy bude skutečně právoplatně podepsaný konečný kontrakt,“ vysvětlil náměstek ministra zahraničí Tomáš Dub.

Hlavním úkolem to teď bude pro nového velvyslance v Bagdádu Alexandra Langera, diplomata, který už působil v Afghánistánu nebo Pákistánu. Do Iráku se letos znovu chystá i český ministr zahraničí. „Stále ještě probíhají jednání ale já předpokládám, že by to mělo být v první polovině letošního roku,“ řekl Dub.

V Aeru se na výrobu letadel pro iráckou armádu už staví nová linka. Továrna už taky přijala přes 200 nových pracovníků. „Z toho tak polovina budou dělnické profese a polovina bude technická podpora,“ dodal prezident Aero Vodochody Ladislav Šimek. Irák chce v Česku koupit čtyřiadvacet zbrusu nových L-159, čtyři stroje budou ze zásob české armády.