Další vlna slev je tu

Praha - Povánoční výprodeje jsou v plném proudu a už dnes startuje další vlna. Slevy půjdou ještě dál, a navíc se k nim připojí i obchodníci, kteří zatím vyčkávali. Některé obchody s elektronikou totiž výprodej odstartují právě dnes.

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Pavel Wellner

Nákupy po Vánocích jsou už několik let oblíbenou záležitostí. Ceny v nich totiž padají až o osmdesát procent a stále více Čechů tak nechává své větší útraty až na toto období. I kvůli velkým slevám na počátku roku našla část lidí pod stromečkem peníze nebo dárkové certifikáty a poukázky.

„Výprodeje začínají sedmého ledna a budou se týkat tisíce položek napříč celým sortimentem. Slevy budou až padesát procent,“ uvedl David Šantora, provozní manažer obchodu s elektronikou. Například 3D televize za 23 500 korun v pondělí dostane novou cenovku a zlevní o víc než třetinu na patnáct tisíc. Cena lednice spadla z šesti tisíc na tři a značkový fotoaparát je momentálně levnější hned o 10 tisíc.

Obchod kvůli očekávanému náporu posílil i směny. Na slevy totiž Češi slyší, a to i na internetu. Sklady on-line prodejců jsou teď díky výprodejům stejně plné jako před Vánocemi. „Návštěvnost je zhruba o třicet procent větší než o Vánocích. Leden patří mezi tři nejsilnější měsíce v roce,“ uvedl ředitel internetového obchodu Tomáš Jeřábek.

Oblečení a elektronika - na slevy čeká až 70 procent z nás

Na slevy a výprodeje ceká skoro 70 procent lidí. Více fungují na ženy. Zlevněné zboží kupuje 73 procent z nich. Nejčastěji se ve slevách nakupuje oblečení, obuv nebo elektronika. Ceny u těchto výrobků totiž mohou spadnout až o 80 procent. Celkem pak Češi podle průzkumů v povánočních výprodejích utratí 4 150 korun na osobu. Někde slevy potrvají jen do vyprodání zásob, v jiných obchodech skončí v polovině, případně na konci ledna. 

Výprodeje tradičně probíhají i v zahraničí. Například v sousedním Německu, kam Češi často jezdí nakupovat před Vánocemi i po nich. Velká část německých obchodů sice nabízí slevy v podstatě po celý rok, velké textilní řetězce a obchodníci s elektronikou přesto chystají tradiční zimní výprodej. Ten tentokrát začíná 21. ledna. I zde obchody slibují až 70procentní slevy.