Bezdrátová auta – bezpečnější a levnější hudba budoucnosti

Londýn - Už za několik let by mohla místo drátů jednotlivé součástky v autě propojovat optická bezdrátová síť. Věří tomu britští vědci, kteří tuto přelomovou novinku zkoumají. Vynález má zvýšit bezpečnost a snížit provozní náklady.

Britští vědci chtějí dráty a hadičky nahradit světelnými paprsky. Viditelné i infračervené světlo podle nich dokáže přenášet data bez kabelů. Přenášet se tak dá třeba hudba. „Pomocí infračerveného světla můžeme poslat signál i tímto zakřivením a dorazí na druhou stranu. Hudba je sice tišší, ale stále je slyšet,“ konstatoval profesor Roger Green z Univerzity Warwick. 

Na rozdíl od radiových frekvencí nabízí optické spektrum neomezené možnosti. Je proto ideální právě pro systémy v autech, které potřebují obrovské množství různých spojů, třeba k přenosu informací mezi přístrojovou deskou a motorem či brzdami. „Světlo v autě by se dalo využít ke svícení a zároveň přenosu dat. Ta by se dala posílat i rámy ve dveřích nebo jakýmkoliv místem, kde je prostor trubkovitého tvaru,“ podotkl Green. 

Lehčí auto - nižší spotřeba

Pasažéři by pak díky bezdrátové síti mohli poslouchat hudbu nebo sledovat filmy. Největší výhodou jsou prý ale nízké výrobní a provozní náklady této technologie. „Pokud odstraníme všechny dráty a kabely, tak bude auto mnohem lehčí a tím se sníží i jeho spotřeba,“ dodal Green. Jeho tým nyní hledá výrobce aut, který by měl o koncept ekologického auta bez drátů zájem.