Pracovní poměr na dobu určitou znovu opakovaně bez omezení

Praha - Vláda podpořila senátorskou novelu zákoníku práce, která opět zavádí možnost uzavírat pracovní poměr na dobu určitou opakovaně bez časových omezení. Souhlasí s ní jak odbory, tak i zaměstnavatelé. Staronová pravidla by podle novely, kterou připravili senátoři z vládní ODS a opoziční ČSSD, měla platit jen pro určitý okruh pracovníků, zejména sezonních zaměstnanců v zemědělství nebo ve stavebnictví. Podmínkou bude souhlas podnikových odborů.

Návrh zákona podle premiéra Petra Nečase přispěje k liberalizaci prostředí v oblasti smluv na dobu určitou. Už prošel Senátem, kde ho podpořila i opozice. Po projednání vládou teď zamíří do Poslanecké sněmovny.

Novela umožní zaměstnávání sezonních pracovníků, aniž by musela být dodržena tříletá lhůta od skončení předchozího pracovního poměru na dobu určitou. Nynější podoba zákoníku práce platná od loňského ledna mimo jiné stanovuje, že by pracovní smlouva na dobu určitou neměla přesáhnout tři roky místo původního dvouletého maxima. U stejného podniku se také nemá opakovat víc než třikrát po sobě.   

"Firmy se od roku 2008 potýkají s poklesem zakázek a se značnou nejistotou. Jestliže dříve jsme měli jasný výhled na půl roku a u investičních celků i na 12 měsíců, nyní je to mnohem kratší lhůta, v některých odvětvích v řádech několika týdnů. V takovém prostředí nedokážeme plánovat počty zaměstnanců na delší dobu a potřebujeme flexibilnější trh práce," přivítal krok vlády viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Pavel Juříček.


Zaměstnanci na dobu určitou by podle novely také měli být příjemci všech benefitů, které zaměstnavatel poskytuje. Norma by též měla přispět k tomu, aby zaměstnanec na dobu určitou přesně věděl, kdy mu zaměstnanecký poměr skončí. Může být domluveno i to, kdy mu zase začne, protože tyto poměry bude možné sjednávat jen v případech, kdy si to vyžadují provozní podmínky nebo má práce zvláštní charakter. Podmínkou pro opakované uzavírání smluv na dobu určitou má být také dohoda zaměstnavatele s odbory na tomto typu zaměstnávání.

Třeba německá firma Bosch se do Česka vrátila před dvaceti lety. Pracuje tu pro ni 8 tisíc zaměstnanců, několik stovek z nich přitom na dobu určitou. Loni je ale společnost musela začít propouštět. Zatímco před krizí totiž Bosch a další firmy věděly, kolik budou vyrábět i půl roku dopředu, teď zájemci mění požadavky i z týdne na týden. „Ovocnáři na podzim sklízí ovoce, vinaři na podzim sklízí hrozny. Ty firmy mají už ty lidi prověřené, potřebují je, šetří a přitom nemůžou ty lidi zaměstnat na celý úvazek na celý rok,“ konstatoval Jan Veleba, předseda Agrární komory ČR.

Vláda schválila nová pravidla pro nakládání s majetkem obcí

V novele je zahrnuto jmenovité hlasování členů zastupitelstev či posílení práv členů zastupitelstev na informace. Zpřísněna budou pravidla při zpeněžování majetku územních samosprávných celků, jako prioritní je doporučována veřejná dražba či soutěž, obce se ale od tohoto modelu mohou také odchýlit. Zveřejňovány mají být závěry dispozic s krajským nebo obecním nemovitým majetkem na portálu veřejné správy.

„Cílem je dosažení maximální transparentnosti jednání obcí, krajů a hlavního města Prahy, která posílí možnosti veřejné kontroly a přímé odpovědnosti volených funkcionářů územní samosprávy,“ zdůraznil ministr vnitra Jan Kubice před novináři.


Zpřesňují se také podmínky pro určování cen nemovitostí a nově vymezují pravomoci mezi zastupitelstvem a radou měst a obcí. Veřejná kontrola samospráv má být zajištěna například povinným zveřejňováním zápisů z jednání zastupitelstva a ze schůzí rady obce nebo oprávněním státních zástupců podat žalobu na neplatnost smlouvy uzavřené samosprávou. Pokud budou normy přijaty v současném znění, zavedou od příštího roku také veřejné hlasování zastupitelstva nebo rozšíření práv zastupitelů na informace. 

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Novela má také přinést občanům možnost domáhat se jménem obce náhrady škody způsobené na jejím majetku. Před projednáváním návrhu však nepanovala shoda na tom, zda by mělo toto právo náležet jednotlivcům, nebo zda by mělo být podmíněno peticí s podpisy alespoň 0,5 procenta občanů.

Úsporná opatření ve státní správě zatím nedořešena 

Nečasův kabinet se vzhledem k množství bodů na programu nezabýval návrhem úsporných opatření ve státní správě, která mají do roku 2014 ušetřit nejméně 8,7 miliardy korun. O úsporách by měla vláda jednat příští týden.