Téma krize proniklo už i na předváděcí mola

Brusel - Zadluženost vlád po celém světě a problémy v eurozóně nezaměstnávají dennodenně jen politiky, ekonomy nebo nezaměstnané. Na problémy světových ekonomik se snaží upozornit třeba i módní návrháři. Podle nich krize souvisí i se špatným vztahem k planetě. Návrháři proto oblékají své modely do recyklovaných materiálů nebo jim místo klobouku dávají na hlavy dřevěné konstrukce.

Rizika se v celosvětovém měřítku loni mírně zvýšila. Největšími hrozbami přitom zůstávají globální příjmové a majetkové rozdíly spolu s nebezpečně vysokým zadlužením vlád. Plyne to z každoročního průzkumu, který zveřejnilo Světové ekonomické fórum (WEF). 

V tomto roce bude podle zprávy ekonomické vyhlídky nadále zhoršovat vývoj v eurozóně, která je již tři roky pod tlakem dluhové krize. „Nemohou být zcela vyloučena s tím spojená rizika systémového finančního krachu,“ píše se ve zprávě.    

Krize se už nevyhnula ani módnímu byznysu

Anglická módní návrhářka se nyní snaží upozornit na zhoršující situaci země. „Naše ekonomika ukazuje, jak je naše planeta na tom špatně. Důkazem toho je i současná finanční krize. Nemůžeme od sebe rozdělovat přírodu a ekonomiku. Pokud na tom bude dobře naše země, tak i finanční systém,“ podotkla Vivienne Westwoodová.  

Módní přehlídka
Módní přehlídka

Do boje se Westwoodová zapojila už v loňské sezoně. Teď se k ní připojil i známý sochař Joe Rush, který dodal na přehlídku sochy z recyklovaných materiálů. Ostatní návrháři oblékají muže třeba do dřevěných konstrukcí. „Tématem letošního ročníku je městský cestovatel. Inspirovalo nás kolo. Chceme, aby se lidi zamysleli, čím jezdí. Chceme, aby jezdili méně auty, a zlepšili tak naše životní prostředí,“ konstatoval hlavní návrhář Vivienne Westwoodové Andreas Kronthaler. 

O tom, že má móda vliv, není pochyb

Módní byznys rok od roku roste. Zájem přitom nemají už jen ženy. Podle průzkumu trhu společnosti Mitel se o módu starají i muži. V roce 2011 stoupl pánský trh s oblečením ve Velké Británii víc než o tři procenta. Za tři roky by měl vzrůst až pětinásobně. „Pánská móda je obrovský byznys. Jen ve Velké Británii se protočí kolem devíti miliard liber. Takže to je asi 21 miliard liber za dámskou a pánskou módu. Myslím si, že tento průmysl je velmi důležitý,“ podotkl model David Gandy. 

Londýn má za sebou úspěšný módní rok. Pomohly tomu i významné události, jako byly třeba olympijské hry nebo oslavy výročí královny Alžběty II. Konala se totiž řada módních přehlídek, které sledoval celý svět.