Odbory pomohou pracujícím důchodcům, kterým hrozí penále

Praha – Pracující důchodci, kteří 1. ledna nepobírali penzi, aby mohli i v tomto roce uplatnit slevu na dani z příjmu, dostanou v případě soudního sporu se státem zadarmo právní pomoc od odborů. Vedení odborové centrály považuje zrušení možnosti daňového odpočtu pro ty, kteří pracují a dostávají důchod, za diskriminaci. Ministr financí Miroslav Kalousek prohlásil, že pokud se chtěli penzisté vzdát důchodu účelově kvůli slevě jen za 1. ledna či za týden, budou ji muset doplatit i s penále.

Od začátku roku mohou mít pracující důchodci daňovou úlevu 2 070 korun měsíčně tehdy, pokud 1. ledna nepobírali penzi. O pozastavení její výplaty požádalo přes 27 500 lidí. „Je to špatně napsaný zákon, který tohle lidem skutečně umožňuje,“ potvrdil ekonom CERGE-EI Daniel Münich.

Ministerstvo financí sice připouští, že jde takto obejít zákon, zároveň ale před tímto krokem varuje. „Pokud se zjistí jednání, které má ryze účelový charakter, pak jej bude daňová správa postihovat,“ poznamenal mluvčí ministerstva Radek Ležatka.

„Pokud pracující důchodce vydělává a platí daně, sociální a zdravotní pojištění jako kterýkoliv jiný občan, má mít stejná práva,“ uvedly odbory. Poukázaly na Listinu základních práv a svobod, která zajišťuje rovné podmínky a zacházení.


Odboráři Kalouskova vyjádření označili za výhrůžky a pohrdání právem. „Místo toho, aby se ministr financí omluvil za pochybení svých legislativců, teď seniory pouze zastrašuje, aby se zalekli domáhat se svého práva soudní cestou,“ uvedla Českomoravská konfederace odborových svazů ČMKOS.

Po úsporném balíčku se do normy o dani z příjmu doplnil text: „Daň se nesnižuje u poplatníka, který k 1. lednu zdaňovacího období pobírá starobní důchod z důchodového pojištění nebo ze zahraničního povinného pojištění stejného druhu“. Podle vedení ČMKOS pracující penzisté tím, že se vzdali za první lednový den penze, jen využili své možnosti a platného zákona. „Byl to zcela legální způsob, jak se o daňovou úlevu vědomě nepřipravit,“ uvedla ČMKOS.


O pozastavení výplaty penze žádali důchodci Českou správu sociálního zabezpečení. Tato instituce už oznámila, že vyhoví těm, kteří podali žádost včas. Žadatelům zašle rozhodnutí o tom, že jim důchod za 1. ledna či jiné období nenáležel. Protože už ale penzi za první letošní měsíc dostali, budou muset přeplatek poslat zpátky. O tom, zda sleva na dani penzistům bude náležet, by měl pak rozhodovat finanční úřad.   

Podle údajů Českého statistického úřadu pracovalo v prvních třech čtvrtletích roku 2011 v Česku 157 tisíc starobních penzistů. Starobní důchodci představovali něco přes tři procenta všech pracujících. Podle podkladové zprávy k vládnímu úspornému balíku by zrušení daňové slevy mělo dopadnout na zhruba 80 tisíc penzistů, kteří chodí do práce.