Voda zdražila, z kapes nám vytáhne až o tisíc korun víc

Praha - Voda od nového roku podražila průměrně o sedm až osm procent. Na ročním vyúčtování to může být rozdíl až 1 000 korun, za kubík tak lidé většinou zaplatí asi 80 korun. Ceny ale nejsou všude stejné, v některých obcích mají účet dokonce nižší, v jiných je naopak zdražení více než dvojnásobné.

V některých obcích voda zdražila téměř o patnáct procent. Obyvatelé tak za kubík zaplatí 85 korun. Celkově pak podle odhadů tříčlenná rodina letos za vodu zaplatí o 600 korun víc.

„Nárůst je způsoben jednak zvýšením sazby daně z přidané hodnoty, cenou chemikálií a především nárůstem ceny energie,“ říká František Barák, předseda sdružení vodovodů a kanalizací.


Peníze jsou potřeba i na opravy. V Česku je celkem 84 tisíc kilometrů vodovodní sítě. Někde je v havarijním stavu. Průměrně se z potrubí ročně ztratí pětina vyrobené vody.

Vodné a stočné stále stoupá
Vodné a stočné stále stoupá

Cena vody se v celé zemi liší. Zatímco například v Turnově kubík stojí přes devadesát korun, třeba ve Znojmě je i po zdražení o 12 korun levnější a v Jindřichově Hradci stojí dokonce o třicet korun míň. Zdražení se dotkne i Prahy, kde šla cena vody nahoru o 11 procent.

Voda je zpravidla nejlevnější v malých obcích na venkově, které nemají povinnost mít čistírnu odpadních vod, a do ceny se tam proto nezapočítává stočné. To přitom někde představuje i více než polovinu ceny vody.

Spolu s růstem ceny vody naopak dlouhodobě klesá její spotřeba. Za pět let do předloňska se snížila o deset procent na 88,6 litru na osobu a den. Češi začali šetřit vodou po jejím skokovém zdražení v 90. letech minulého století. Za posledních 20 let klesla denní spotřeba vody na osobu o více než třetinu. Lidé kvůli rostoucím cenám vody používají úsporné vodovodní baterie či pračky. S rozvojem modernějších technologií se snižuje také spotřeba vody v průmyslu či zemědělství, stále více lidí také využívá vlastní studny.