Listopad znamenal pro obchodníky další pokles tržeb

Praha - Tržby obchodníků loni v listopadu meziročně klesly bez sezonního očistění o 1,8 procenta po říjnovém růstu o 2,2 procenta. Pokles byl ovlivněn nižším prodejem v motoristickém segmentu i v samotném maloobchodě. Tržby po očištění o sezonní vlivy se snížily proti říjnu reálně o 0,6 procenta.

Očištěné o pracovní dny listopadové maloobchodní tržby meziročně klesly o 3,5 procenta. Loňský listopad měl o jeden pracovní den více než listopad 2011. Sezonně očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel se snížily reálně meziměsíčně o 0,8 procenta a meziročně očištěné o pracovní dny o 5,8 procenta.

V maloobchodě včetně prodeje pohonných hmot sezonně očištěné tržby klesly reálně meziměsíčně o 0,6 procenta a meziročně očištěné o pracovní dny o 2,4 procenta.

„Trh v průměru očekával stagnaci. Realita je tak horší, než se čekalo. Ještě horší to však je, když se podíváme statistikům pod pokličku. Čísla jsou totiž takt trochu uměle vylepšena počtem pracovních dnů. Po očištění o počet pracovních dnů maloobchodní tržby klesly už o 3,5 procenta. To je děsivé,“ říká Vladimír Pikora, hlavní ekonom Next Finance.


Na poklesu tržeb v maloobchodě se nejvíce podílel nižší prodej potřeb převážně pro domácnost. „Prodej pohonných hmot nedokázal oživit ani meziměsíční pokles jejich cen. Pokračoval pokles prodeje potravin ve specializovaných i nespecializovaných prodejnách a po třinácti měsících nepřetržitého růstu mírně klesl také prodej oděvů a obuvi,“ uvedl Český statistický úřad.

Vyšší zájem projevili spotřebitelé podle statistiků jen o nákupy počítačových a komunikačních zařízení a zboží prodávané přes internet či prostřednictvím zásilkové služby.

„Oživení by mělo přijít na konci roku 2013 nebo v průběhu roku 2014,“ říká Zdeněk Juračka, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu.


Vývoj maloobchodních tržeb v listopadu 2012
Zdroj: ČSÚ