Auto, byt, cesta a život - čtyři nejčastější důvody, proč se pojistit

Praha - Průměrný dospělý Čech má uzavřené čtyři pojistky, za které ročně zaplatí zhruba 14 a půl tisíce korun. Přesto z aktuálního průzkumu České asociace pojišťoven vyplývá, že každá druhá domácnost pojištěna není. Přitom v ostatních státech Evropské unie je třeba pojištění domácnosti téměř standardem. 

Ale nejde jen o domácnost, třeba Němci do životních pojistek investují v poměru k HDP čtyřikrát víc než Češi. „Průměrné roční pojistné v Evropské unii je 48 tisíc korun, u nás 14 a půl tisíce,“ srovnala Marcela Kotyrová z asociace pojišťoven.

„Lidé šetří a jejich ochota investovat do pojištění se snižuje,“ uvedl Michael Neuwirth z České asociace pojišťoven.


Za posledních deset let se přitom výběr pojistného v České republice téměř zdvojnásobil.  Zatímco v roce 2000 to bylo přes 70 miliard korun, v současnosti Češi za pojištění utratí kolem 150 miliard. V posledních třech letech ale zaplacené pojistné stagnuje. „Sice přibývá pojistek, ale některé typy pojištění jsou levnější - třeba povinné pojištění za posledních pět let zlevnilo zhruba o 25 procent,“ popsal nejnovější vývoj na trhu s pojištěním tiskový mluvčí pojišťovny Kooperativa Marek Vích.  

Ale jsou i výjimky, třeba životní pojistky pro ženy s koncem minulého roku naopak zdražily. Podle nařízení Evropské unie se totiž nesmí rozlišovat, zda jde o muže, nebo ženu, a tak existují jednotné „unisex“ sazby. Ženy si tak připlatí, muži si naopak mírně polepší.

„Pro pojišťovny je na hranici rentability pojištění motorových vozidel a pojištění povinného ručení, kde stlačila cenová válka ceny až na samotné dno,“ myslí si Neuwirth a dodává, že se lidé musí připravit na mírný růst cen tohoto pojištění ve výši kolem 5 procent.


Pojišťovny zavedly i některé nové poplatky, třeba Česká pojišťovna má od Nového roku přirážku ve výši 14 korun za to, když klient zaplatí na pobočce v hotovosti. „Snažíme se motivovat klienty k tomu, aby využívali modernější způsoby platby, než je platba v hotovosti,“ zdůvodnil nový poplatek mluvčí pojišťovny Tomáš Zavoral.