Renault chce ve Francii propustit 7 500 lidí

Paříž - Automobilka Renault plánuje, že do roku 2016 ve Francii zruší 7 500 pracovních míst. To odpovídá zhruba 14 procentům její pracovní síly ve Francii.

Snížením počtu zaměstnanců chce Renault posílit svou konkurenceschopnost v době klesající poptávky po automobilech ve Francii i na dalších velkých evropských trzích. Zástupci odborů se zatím k rozhodnutí podniku nevyjádřili. Automobilka se teď totiž snaží přimět francouzské zaměstnance k přijetí nové dohody o mzdách a pracovních podmínkách. Renault chce s odbory dojednat takové změny, které by snížily jeho mzdové a výrobní náklady ve Francii na úroveň továren ve Španělsku a Británii. 

Propouštění oznámil i koncern Peugeot Citroën

Ke konci roku 2011 zaměstnávala francouzská automobilka po celém světě kolem 128 tisíc lidí. Automobilky nyní v Evropě kvůli poklesu poptávky uzavírají továrny a propouštějí tisíce zaměstnanců. Francouzský konkurent PSA Peugeot Citroën například ohlásil snížení počtu pracovníků o osm tisíc lidí.

Peugeot
Zdroj: ISIFA/EPA
Autor: LAWRENCE LOOI

Poptávka v Evropě je nyní pod tlakem kvůli negativním dopadům dluhové krize na ekonomiku. Podle poradenské firmy LMC Automotive letos prodej aut v Evropě klesne o 1,7 procenta na 17,8 milionu vozů.