Světová banka radí rozvojovým zemím: Pomozte si samy

Washington - Ekonomika loni rostla méně, než se čekalo. Světová banka zhoršila odhad vývoje na loňský rok a předpokládá, že růst činil 2,3 procenta oproti dříve avizovaným 2,5 procentům. Banka zároveň vyzvala rozvojové země, aby podpořily svůj vlastní růst a vytvořily si ochrannou zónu proti dopadům dluhové krize v eurozóně a případným potížím, s nimiž se mohou setkat Spojené státy.

Ještě v létě doufala Světová banka v růst globální ekonomiky o dvě a půl procenta, teď o tři desetiny slevila. Hlavní poselství aktuálně směřuje k rozvojovým zemím. Měly by vytrvat v investicích a vytvořit si tak ochranu proti možným dopadům krize v eurozóně i případným problémům Spojených států.

„Hospodářské oživení zůstává křehké a nejisté. Zastiňuje přitom vyhlídky na rychlé zlepšení a návrat k výraznějšímu růstu ekonomiky,“ poznamenal prezident Skupiny Světové banky Jim Yong Kim v nově zveřejněné zprávě s názvem Výhled světové ekonomiky. 

Rozvojové země jsou zatím až pozoruhodně odolné

„Rozvojové země jsou zatím až pozoruhodně odolné. My ale nemůžeme čekat, až se růst vrátí i do zemí s vysokými příjmy, proto musíme rozvojové země dál podporovat, aby pokračovaly v investicích do infrastruktury, zdravotnictví a vzdělání. Tím se vytvoří podmínky pro silnější růst, jehož podle nás mohou v budoucnu dosáhnout,“ dodal. 

Ekonomika rozvojových zemí loni rostla nejméně za posledních deset let. Zčásti byla na vině nejistota kolem eurozóny a jejího setrvání pohromadě, což byly obavy, které vrcholily v květnu a červnu. Od té doby se ale podmínky na finančních trzích dramaticky zlepšily a obnovil se také tok kapitálu do rozvojových zemí. Ten přitom loni ve druhém čtvrtletí asi o 30 procent klesl. 

Na letošní rok banka počítá s růstem globální ekonomiky o 2,4 procenta, v dalších letech by se ale tempo růstu mělo zvýšit. Na rok 2014 očekává růst 3,1 procenta, v roce 2015 zrychlení na 3,3 procenta. Růst v rozvojových zemích loni podle SB činil 5,1 procenta a letos zrychlí na 5,5 procenta. Na rok 2014 banka předpovídá růst 5,7 procenta a na rok 2015 mírné zrychlení na 5,8 procenta. 

Vyspělým zemím se bude dařit hůře

Vyspělým zemím se podle banky bude dařit hůře. Odhad růstu na loňský rok SB zhoršila na 1,3 procenta a se stejným tempem počítá i letos. Příští rok má růst zrychlit na dvě procenta a v roce 2015 na 2,3 procenta. Eurozóna se podle nové prognózy vrátí k růstu až příští rok, kdy SB její růst odhaduje na 0,9 procenta. Letos počítá s poklesem o 0,1 procenta, na rok 2015 předpovídá zrychlení tempa růstu na 1,4 procenta.