ČD Cargo straší hrozivou ztrátou, na bankrot to ale není

Praha - Uzávěrka za minulý rok přinese nákladnímu železničnímu dopravci ČD Cargo provozní ztrátu 200 milionů korun. Hospodářský výsledek před zdaněním by ale měl představovat ztrátu až 2,053 miliardy korun. Poslanci z hospodářského výboru dnes byli o ztrátě informováni generálním ředitelem Českých drah a předsedou představenstva Carga Petrem Žaludou.

Stanjura: Není to tak zlé, není to na bankrot

Výsledné číslo vypadá hrozivě, podle Žaludy ale jde o výsledek operací, které nemají souvislost s tokem hotovosti. Do hospodářského výsledku se promítla třeba tvorba rezervy 535 milionů korun určené na odstupné pro případ propouštění. Další vliv mělo přecenění majetku, hlavně vozového parku, který firma získala v roce 2007. To představovalo částku 1,6 miliardy korun.

„Není to tak zlé, není to na insolvenci, není to na bankrot,“ komentoval čísla přítomný ministr dopravy Zbyněk Stanjura (ODS).


Může dojít na propouštění i šrotování

Firma v příštím roce možná propustí v rámci restrukturalizace až 2 500 pracovníků. Propouštění se má podle restrukturalizačního plánu týkat celé republiky. Nejvíce by měl být postižen Pardubický kraj, kde by se podle ČD Cargo měla průměrná nezaměstnanost v důsledku propouštění zvýšit o desetinu procenta na 7,9 procenta. Výrazný dopad dopravce očekává i v Olomouckém, Moravskoslezském a Ústeckém kraji. Naopak nejméně by měly být postiženy Praha a Středočeský kraj. Chce také sešrotovat tisíce nepotřebných vagonů a prodat nepotřebná vozidla.

Pro letošní rok by se podle něj měl provozní výsledek ocitnout na nule, ztráta před zdaněním by měla být 231 milionů korun. Žaluda si stěžuje na vysoké poplatky za používání kolejí - poplatek za nákladní dopravu patří v tuzemsku k nejvyšším v Evropě, zatímco kamiony platí za používání silnic méně.

ČD Cargo v kostce

Vznik: Samostatná dceřiná společnost státních Českých drah ČD Cargo byla do obchodního rejstříku zapsána 1. prosince 2007. Do společnosti byla přesunuta veškerá nákladní doprava ČD.

Výsledky: Loni výnosy firmy z nákladní dopravy vzrostly o dvě procenta na 14,3 miliardy korun. ČD Cargo loni snížilo ztrátu z předloňských 853 milionů korun na zhruba 60 milionů korun. Výhled, který vedení společnosti představilo koncem září, však předpokládá prohloubení ztráty za letošní rok na 233 milionů korun. Koncem listopadu ale plzeňský hejtman a stínový ministr dopravy za ČSSD Milan Chovanec řekl, že firma letos může vykázat až dvoumiliardovou ztrátu. Podle bývalého ministra dopravy Pavla Dobeše (LIDEM) dopravci hrozí ve druhém nebo třetím čtvrtletí příštího roku insolvence.

Milan Chovanec „Udělat z firmy, která měla výnos 1,7 miliardy v roce 2006, za šest let firmu, která má v roce 2012 ten samý výsledek, ale se záporným znaménkem, je na pováženou,“ řekl Chovanec.

S čísly, která vykazovala dceřiná společnost Českých drah, měl problém i ministr dopravy. „Já jsem tomu účetnictví prostě nevěřil a také jsem to mnohokrát deklaroval,“ svěřil se Dobeš.

Základní kapitál: 8,494 miliardy korun.

Počet zaměstnanců: zhruba 9 500 lidí.