Čínská ekonomika loni nejpomalejší od 1999

Peking - Čínské ekonomice se podařilo zastavit zpomalování ekonomického růstu. I přesto loni tamní HDP rostl o 7,8 procenta, což je nejpomalejší zvýšení od roku 1999. Pokles růstu HDP trval celých sedm čtvrtletí. Na oživení poukazovaly dřívější údaje - růst průmyslové výroby i vývozu.

Údaje jsou však o něco lepší, než čekali analytici. Ti v anketě agentury Reuters počítali ve čtvrtém čtvrtletí se zvýšením HDP o 7,8 procenta a za celý rok o 7,7 procenta. Ve třetím čtvrtletí čínská ekonomika vzrostla o 7,4 procenta.

Světová banka tento týden snížila odhad růstu čínské ekonomiky pro letošní rok na 8,4 procenta z předchozích 8,6 procenta. Analytici očekávají, že se HDP letos zvýší nejméně o osm procent. Varují však, že oživení může ohrozit, pokud se komunistické vládě nepodaří udržet růst investic, nebo také pokles obchodu.

Na oživení poukazovaly dřívější údaje

  • Růst průmyslové výroby v říjnu a listopadu zrychlil.
  • V prosinci se prudce zvýšil vývoz. Meziročně byl vyšší o 14,1 procenta, zatímco analytici čekali růst jen o čtyři procenta.
Náklad zboží
Náklad zboží

Zpomalení čínského ekonomického růstu nejprve způsobila vláda, která se pokusila ochladit rozkvět realitního trhu a zvyšující se inflaci. Situace se však zhoršila nečekaným poklesem poptávky po čínském vývozu, který ohrožuje i pracovní místa.

Vláda se snaží omezit závislost na vývozu

Peking loni posílil investice do infrastruktury a poskytl pobídky, které měly spotřebitele přimět k nákupu energeticky úsporných domácích spotřebičů. Statistický úřad dnes oznámil, že průmyslová výroba v prosinci stoupla o 10,3 procenta a maloobchodní tržby o 15,2 procenta. Oba ukazatele rostly více než se čekalo. Investice do základního majetku se loni zvýšily o 20,6 procenta.

„Naše úsilí se vyplatilo, makroekonomická kontrolní politika má své výsledky. Díky tomu se nám podařilo překonat to nejhorší a dosáhli jsme růst sedmi a devíti desetin procenta,“ tvrdí Ma Ťien-tchang, ředitel Národního statistického úřadu LRČ.