ČEZ přišel v Albánii o licenci. Firma se chce bránit v arbitráži

Tirana - Albánský regulační úřad se dnes rozhodl odebrat společnosti ČEZ licenci na distribuci elektřiny. Firma podle úřadu nezajistila dovoz elektřiny a neinvestovala do rozvodné sítě. Podle ČEZu je postup albánských úřadů v rozporu s tamními zákony a společnost podá proti rozhodnutí formální protest. Zároveň ČEZ podnikne kroky k zahájení mezinárodní arbitráže. Polostátní firma se loni s albánskými úřady dostala do sporu kvůli údajným dluhům. V prosinci Albánie firmu obvinila, že jí dluží miliardu dolarů na škodách, které v zemi údajně způsobila.

Albánský regulátor zároveň s odebráním licence distribuční společnosti CEZ Shpërndarje určil administrátora, který převezme správu firmy. Podle mluvčí české firmy Barbory Půlpánové ztrácí Skupina ČEZ tímto rozhodnutím svá akcionářská práva v albánském distributorovi. „Nyní nemáme žádnou možnost, jak se proti tomuto de facto vyvlastnění bránit,“ zdůraznila.

Barbora Půlpánová, mluvčí ČEZu:

ČEZ„Společnost ČEZ s tímto postupem, kdy o fungování společnosti svévolně rozhoduje pouze regulační orgán, zásadně nesouhlasí a považuje ho za neslučitelný nejen s jakýmikoliv evropskými normami, ale i s albánskými zákony. Bezprostředně proto podá žalobu a uvědomí albánskou vládu o svém záměru zahájit arbitrážní řízení.“


Skupina ČEZ vstoupila do Albánie v roce 2009, když za zhruba 102 milionů eur (asi 2,6 miliardy korun v dnešním kurzu) koupila 76 procent v tamním distributorovi. Loni se ale dostala do problémů, když státní regulátor téměř dvojnásobně zvýšil tarify, které distribuční firma CEZ Shpërndarje platí státem vlastněné elektrárenské společnosti. Zároveň ale nepovolil distribuční firmě promítnout zdražení do cen pro odběratele.

Podle redaktorky internetového deníku Aktuálně.cz Zuzany Kubátové je odebrání licence pro manažery společnosti spíše úlevou. „V Albánii to bylo pro ČEZ už pouze trápení a prohlubování ztrát, se kterými nemohli nic dělat.“ Přesná čísla ukazující, s jakými ztrátami energetický gigant z Albánie odchází, budou jasná teprve nyní.

Po třech letech na albánském trhu zakončených rostoucími ztrátami a neshodami údajně některé albánské firmy a domácnosti dluží společnosti ČEZ stamiliony eur. Další odebírají proud rovnou načerno. Pomyslný vrchol sporu přišel loni na podzim, kdy ČEZ odstřihl od proudu místní vodárny. Soud v Tiraně ale firmě nakázal, aby vodárny opět připojila. Vyostřená situace vyústila v přípravy na odchod Skupiny ČEZ z albánského trhu, společnost dala ztrátovou divizi na prodej.

Albánské prostředí je podle Kubátové z hlediska podmínek, které panují na středoevropských trzích, nestandardní. „V Albánii je zvykem za elektřinu neplatit. Dovedu si tedy představit, že se státní podniky, po kterých ČEZ najednou chtěl, aby platily obrovské peníze, cítily velice poškozeny,“ soudí novinářka.

Video ČEZ přišel v Albánii o licenci
video

ČEZ přišel v Albánii o licenci

Zuzana Kubátová, Aktuálně.cz:

„Albánie nebyla připravena na to, jakým způsobem bude ČEZ v distribuci fungovat. A zároveň ČEZ podcenil stereotypy, jaké panují v balkánské energetice.“


V prosinci albánská vláda ČEZ obvinila, že jí dluží miliardu dolarů (cca 19 miliard korun) na škodách, které v Albánii firma způsobila. ČEZ ale vyjádřil pochybnosti o výši dluhu. Albánská vláda prý české energetické společnosti nevysvětlila, z jakých položek se částka skládá.

Investice v Albánii končí ztrátou

Snaha expandovat do Albánie skončí jistou ztrátou. Dosud však není zřejmé, jak vysoká bude. Podle ratingové agentury Moody's může společnost tratit až pět miliard korun. „Může být 5 miliard, může být vyšší, ale může být i nižší. ČEZ totiž může nějaké peníze vysoudit v arbitráži, zatím však nevíme, kde se bude řízení odehrávat,“ podotkla Kubátová. Naději, že ČEZ získa nějaké peníze zpět v mezinárodním řízení, letos v lednu vyjádřil generální ředitel společnosti Daniel Beneš. „Kažopádně to je velká prohra, která bude podle mého názoru velmi bolestná,“ dodala.

Gjergj Simaku, expert na energetiku:

„Albánská vláda se snaží koupit za jedno euro to, co firma ČEZ zprivatizovala za 102 milionů euro. Bylo to deklarováno albánským náměstkem ministerstva vnitra. Je to špatná zpráva pro tamní daňové poplatníky.“


ČEZ také už v listopadu kvůli situaci v Albánii vznesl žádost o náhradu škody ze záruky, kterou energetické společnosti poskytla Světová banka. ČEZ si záruku ve výši 60 milionů eur (1,5 miliardy korun) vyjednal před vstupem na albánský trh jako prostředek ochrany investic v nekonsolidovaném podnikatelském prostředí.

V tuzemských cenách se tato případná ztráta podle Kubátové určitě nepromítne, daňoví poplatníci to však svým způsobem přesto pocítí. Stát totiž od firmy, kde má většinový podíl, vyinkasuje menší dividendu.