Kraje dostanou na výkon státní správy o stovky milonů víc

Praha - Kraje by mohly od státu dostávat až stovky milionů na provoz státní správy. Po jednání s ministrem vnitra Janem Kubicem to řekl předseda asociace krajů a hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD). Stát v současné době hradí asi 65 procent těchto nákladů, od roku 2015 nebo 2016 by pak práci krajských úředníků financoval kompletně. Návrh by se na vládu měl dostat ke konci června.

„Kraje, ale i obce vykonávají jménem státu některé úřední agendy a bohužel za to dostávají pouze příspěvek, nikoliv sto procent nákladů. My proto musíme z krajských rozpočtů doplácet stovky milionů korun ročně,“ upozornil Hašek. Mezi činnosti, které samospráva vykonává místo státních úředníků, patří například agenda stavebního řízení nebo matriky.

 „Ty peníze, které na to nyní musíme dávat, tak bereme z rozpočtového určení daní krajů, které bychom za jiných okolností mohli dát do nemocnic, na opravy silnic, na sociální ústavy a podobně,“ podotkl hejtman Jihomoravského kraje.

Ministr Kubice nechtěl slibovat, že stát bude plně hradit náklady spojené se státní agendou přesně od 1. ledna 2015, horizont let 2015 až 2016 nicméně potrvrdil. „Je to velmi reálné,“ podotkl. Krajům by se podle Haška nejvíce zamlouvalo přijetí nové právní úpravy, která by přímo do ústavy zakotvila povinnost státu zajistit financování činností, které musí územní samosprávy za stát vykonávat.

Ministerstvu zatím chybí přesná data o tom, jaký počet úkonů jednotlivé úřady vykonávají. „Až budeme mít výstupy v rámci registru práv a povinností, tak budeme vědět, jaký úředník dělá jakou agendu a v jakém množství,“ vysvětlil mluvčí ministerstva vnitra Pavel Novák. Z toho poté bude vycházet konkrétní výše příspěvku.

Hašek: Bezpečnostní situace není po amnestii nijak dramatická

Na dnešním jednání mezi hejtmany a špičkami vnitra, policie a hasičů se podle Haška diskutovalo také o návrhu zákona, který je v Poslanecké sněmovně a který řeší možnost dalšího financování záchranářů, hasičů a policistů z nově zřízeného fondu pojištění. Ministr vnitra Jan Kubice uvedl, že tento návrh podporuje. Podle Haška se probírala také aktuální bezpečnostní situace v krajích po amnestii vyhlášené prezidentem Václavem Klausem. „Ukazuje se, že ta situace alespoň z bezpečnostního hlediska není nijak dramatická,“ řekl Hašek.