ČEZ nemusí dostat 1,5miliardovou náhradu, Nečase postup Albánie zklamal

Praha - ČEZu hrozí, že nebude moci čerpat záruku 60 milionů eur (1,5 miliardy korun), kterou mu pro podnikání v Albánii poskytla Světová banka. S informací přišel deník Insider. Albánský regulátor odebral včera ČEZu licenci na distribuci elektřiny. Tamní úřady jmenovaly administrátora, který převezme správu distribuční společnosti CEZ Shpërndarje. Podle privatizačních smluv má přitom záruku čerpat právě albánská dcera, nad níž ČEZ ztratil kontrolu. Premiér Petr Nečas označil odebrání licence ČEZu za negativní signál pro vztahy obou zemí. Věří ale v dohodu.

„Pravomoci administrátora CEZ Shpërndarje jsou tak široké, že by záruku musel uplatnit on. Situaci po právní stránce analyzujeme, ale nelze vyloučit, že se ke garanci právě kvůli bleskovému jmenování administrátora nedostaneme,“ řekl Insideru člen představenstva ČEZu Tomáš Pleskač. Podle něj albánské úřady při jmenování administrátora a zanesení jeho jména do obchodního rejstříku jednaly „překvapivě rychle“. Snaha expandovat do Albánie skončí ztrátou, dosud ale není jasné, jak vysoká bude. Podle ratingové agentury Moody's může společnost tratit až pět miliard korun.

O garanci má vyjednávat nový administrátor

ČEZ vznesl žádost o náhradu škody ze záruky Světové banky loni v listopadu. Tím začala běžet dvouměsíční lhůta, během níž měly obě strany jednat o vyřešení sporu. Krátce před uplynutím lhůty ale albánský regulační úřad odebral CEZ Shpërndarje licenci na distribuci elektřiny a jmenoval nového administrátora, který bude o garanci vyjednávat.

Petr Nečas
Zdroj: ČTK
Autor: Jakub Dospiva

Nečas věří, že albánská vláda vytvoří podmínky pro dosažení dohody, a zabrání tak další eskalaci problému. Pro členství v Evropské unii musí podle něj země prokázat, že je právním státem. Vztahy Česka s Albánií označil Nečas za tradičně velmi dobré a přátelské. „Postup albánských úřadů vůči ČEZu je velkým zklamáním. Základním předpokladem každé země aspirující na členství v Evropské unii je schopnost zajistit fungování právního státu a zdravé investiční prostředí včetně ochrany zahraničních investic,“ podotkl. „Společnost ČEZ má moji plnou podporu při vymáhání škod, které jí byly postupem albánské strany způsobeny,“ uvedl Nečas.

Firma ČEZ podle albánského regulačního úřadu nezajistila dovoz elektřiny a neinvestovala do rozvodné sítě. Podle ČEZu je ale postup albánských úřadů v rozporu s tamními zákony a společnost podá proti rozhodnutí formální protest. Zároveň ČEZ podnikne kroky k zahájení mezinárodní arbitráže. 

„Společnost ČEZ s tímto postupem, kdy o fungování společnosti svévolně rozhoduje pouze regulační orgán, zásadně nesouhlasí a považuje ho za neslučitelný nejen s jakýmikoliv evropskými normami, ale i s albánskými zákony. Bezprostředně proto podá žalobu a uvědomí albánskou vládu o svém záměru zahájit arbitrážní řízení,“ prohlásila mluvčí ČEZu Barbora Půlpánová.


Polostátní firma se loni s albánskými úřady dostala do sporu kvůli údajným dluhům. V prosinci Albánie firmu obvinila, že jí dluží miliardu dolarů na škodách, které v zemi údajně způsobila. Skupina ČEZ vstoupila do Albánie v roce 2009, když za zhruba 102 milionů eur (asi 2,6 miliardy korun v dnešním kurzu) koupila 76 procent v tamním distributorovi.

Loni se ale dostala do problémů, když státní regulátor téměř dvojnásobně zvýšil tarify, které distribuční firma CEZ Shpërndarje platí státem vlastněné elektrárenské společnosti. Zároveň ale nepovolil distribuční firmě promítnout zdražení do cen pro odběratele. 

Albánie
Zdroj: ISIFA/Getty Images
Autor: Carsten Koall

Po třech letech na albánském trhu zakončených rostoucími ztrátami a neshodami údajně některé albánské firmy a domácnosti dluží společnosti ČEZ stamiliony eur. Další odebírají proud rovnou načerno.

Vrchol sporu přišel loni na podzim, kdy ČEZ odstřihl od proudu místní vodárny. Soud v Tiraně ale firmě nakázal, aby vodárny opět připojila. Vyostřená situace vyústila v přípravy na odchod Skupiny ČEZ z albánského trhu, společnost dala ztrátovou divizi na prodej.