Sníh může Británii opět uvrhnout do recese

Londýn - Špatné počasí a přívaly sněhu dál zpomalují život Velké Británie, a to hlavně v dopravě. Kvůli počasí se ruší lety a omezený je i provoz na silnicích a železnicích. Ekonomové už začali vyčíslovat škody, které sněhová nadílka způsobuje. Podle nich přichází hospodářství o miliardu liber denně. Objevily se obavy, že by počasí mohlo zemi vrátit zpátky do recese.

Británie leží pod sněhem už víc než týden a teploty pod nulou řádně zmrazily dopravní tepny v zemi. Jen hlavní londýnské letiště Heathrow muselo v začátku týdne zrušit stovky letů, po celé zemi pak vynechal každý desátý. Rušení spojů a zpoždění postihly i železniční společnosti a dokonce i londýnské metro.

Nefunkční doprava a výpadky energií způsobují vážné problémy i ekonomice země. Hned dvojí potíže mají obchodníci. Zákazníci se k nim nemají jak dostat, a když už přijdou, odejdou s prázdnou, protože obchodům nefunguje zásobování. Například jindy rušná tržnice Camden Market v centru Londýna je teď poloprázdná.

Každý sněžný den přijde země o 30 miliard korun

Ekonomové nyní počítají, kolik vlastně Británii problémy s počasím stojí. Podle nich už přišla o víc než 12 miliard korun kvůli pracovním absencím, které postihly až třetinu všech zaměstnanců. Celkově prý Británie ztrácí až miliardu liber, tedy přes 30 miliard korun každý den, kdy sněží. To by mohlo podle analytiků vážně ohrozit výkon celé ekonomiky, dokonce až tak, že by se země potřetí za poslední 4 roky propadla do recese. 

„Ekonomika teď má slabou dynamiku a stačí málo, aby spadla přes okraj. Nevíme, jak dlouho budou problémy s počasím trvat, ale bezesporu není daleko k tomu, aby se stalo právě tím elementem, který ekonomiku vrátí do recese,“ varuje analytik Michael Ingram. 

Meteorologové navíc předpovídají, že sněžení vydrží nad ostrovy ještě několik dní. Zejména na jihu Anglie a ve Skotsku by mělo připadnout až 20 centimetrů sněhu. Jedinou radost tak mají školáci, kvůli počasí totiž zavřelo na 5 tisíc škol.