Do Káhiry se po revoluci vrátil mezinárodní autosalon

Káhira - Po dvouleté přestávce se do Káhiry vrátil svátek všech, kdo mají rádi auta. Poprvé od revoluce tam totiž v úterý odstartoval Mezinárodní automobilový veletrh. Představí se 450 aut od 200 výrobců z celého světa. Už teď je přitom jasné, že budou padat rekordy, a to nejen v počtu prodaných aut.

Podobně jako na světoznámých veletrzích v západní Evropě nebo Americe nechybí v Káhiře ani supervýkonné sporťáky ani menší vozítka pro ty, kteří nemají peněz nazbyt. Tradice autosalonu v Káhiře pomalu ožívá. „Jsme překvapeni odezvou, které se nám dostalo od světových automobilek. Své vozy sem nakonec přivezly prakticky všechny - konkrétně 95 procent všech oslovených. Dnes je tady tak k vidění o pět desítek aut víc než před revolucí,“ poznamenal organizátor autosalonu Ašraf Karra. 

Auta se dají koupit přímo na místě

Severoafrický autosalon je známý především tím, že se tu fanoušci motorismu nechodí na auta jen dívat, ale kdo chce, může si svůj sen odvézt rovnou domů. Každý večer se pak vyhlašuje, kolik lidé ten daný den za auta utratili. Nejvíc to bylo v roce 2010 -  částka 10 milionů amerických dolarů. „Vypadá to, že by letos měla být i větší návštěvnost. Počítáme tak pět tisíc lidí za den. Bohužel se ale prodává mnohem méně než před revolucí. Je to logické, lidé mají jednoduše strach nakupovat auta, když nevědí, jak se bude zdejší politická situace dál vyvíjet,“ podotkl Karra. 

Mohamed Ghazaly, marketingový manažer Nissan Motor Egypt:

„Za naši firmu musím říct, že jsme s prodejem naprosto spokojeni a nejsme ani překvapeni. Zdejší lidé jednoduše velmi dobře reagují na to, co tady nabízíme v rámci speciálních autosalonových cen. Myslím, že právě ty zákazníky nejvíc zajímají.“


Levná čínská auta slaví úspěch

Historicky byl v Egyptě největší zájem o auta z Německa a Japonska. Ekonomická a politická situace v zemi ale obrací pohled tamních motoristů na Čínu. Jejich levnější varianty jsou pro lidi jednoduše lépe dostupné. „Čínská auta jsou prostě nejlevnější a tady lidi moc nevydělávají. Je to logické,“ konstatoval Omar Bassiouny z Čchang-an Motors Egypt. 

Zatímco návštěvníci si fotí krásná nebo třeba i jen funkční auta, výrobci vidí mnohem dál. S napětím očekávají uklidnění situace v zemi a ekonomické oživení, aby tam mohli pevně zakotvit své prodeje.