Cameron: Musíme zabránit velkým firmám v neplacení daní

Davos - Dalším dnem pokračuje Světové ekonomické fórum v Davosu. Slova se ujal britský premiér David Cameron, který se ve svém projevu obrátil především na zástupce velkých firem. Varoval je, že pokud chtějí podnikat ve Velké Británii, musejí zde platit i daně. Podle něj by se skupina zemí G8 měla zaměřit právě na to, jak zabránit velkým firmám v neplacení daní. Německá kancléřka Angela Merkelová později v Davosu varovala před oslabením strukturálních reforem v Evropě. Zároveň vyzvala země eurozóny, aby využily dluhové krize k modernizaci a posílení konkurenceschopnosti.

„Já jsem konzervativec, který je zastáncem nízkých daní. Rozhodně nejsem takovým konzervativcem, který by zastával názor, že podniky by žádné daně platit neměly,“ řekl britský premiér. Jednotlivci i podniky podle něj musejí platit svůj spravedlivý díl. „To je problém pro všechny země, nejen pro Británii,“ dodal.

„Firmy, které si myslí, že se mohou nadále vyhýbat placení spravedlivého podílu, anebo že mohou dál prodávat v Británii, a přitom si vytvářet stále komplexnější způsob placení daní v cizině, aby platily co nejméně, no tak ty se budou muset probudit do reality, protože veřejnost, která to od nich nakupuje, už toho má dost,“ prohlásil Cameron.

Starbucks Cameron žádnou firmu nejmenoval, Britové ale ještě mají v živé paměti spor tamní vlády s americkými giganty Starbucks a Google. Britští politici tyto dva podniky obvinili z manipulace a ze snahy převádět zisky dosažené v Británii do zemí, kde se platí nižší daně. Starbucks a Google nepopřely, že to dělají, poukazují však na to, že vše je v souladu s legislativou Evropské unie.


Cameron: Británii jde o konkurenceschopnější, otevřenější a flexibilnější Evropu

Britský premiér také znovu kritizoval politické sjednocování Evropy, o němž obsáhle hovořil už ve svém středečním projevu o vztahu Velké Británie a Evropské unie, kde mimo jiné prohlásil, že „je načase, aby se Britové vyjádřili. Je čas vyřešit tu otázku Británie a Evropy“. Dnes ale hovořil v mírnějším duchu a zdůraznil, že Británie nechce EU ukázat záda. „Neotočíme se vůči Evropě zády, právě naopak. Jde o to vědět, jak dospět ke konkurenceschopnější, otevřenější a flexibilnější Evropě a zajistit Spojenému království své místo v ní,“ uvedl.

Cameron se obává, že Evropě hrozí porážka ve světové konkurenci a přehlížení ze strany investorů. Proto chce vyjednat s Evropskou unií novou dohodu, kterou by přijali i britští občané. „Není to dobré jen pro Spojené království, je to také nezbytné pro Evropu,“ dodal. Zároveň však také Cameron varoval evropské lídry, že jakýkoli pokus vtlačit státy do ještě hlubší politické integrace je chybou, jíž se Británie nebude účastnit.

Cameron ve středu slíbil vyhlásit referendum o setrvání země v Evropské unii po britských parlamentních volbách v roce 2015. Jeho slova otřásla Evropskou unií a slib referenda o setrvání Velké Británie v sedmadvacítce je hlavním tématem evropských politiků. Důsledky vystoupení Anglie ze společenství jsou totiž nedozírné. Hlasovat se má až v roce 2017 - po Cameronově případném znovuzvolení - a pro snahu o vyjednání nových podmínek je proto prostor.

Monti nechce o vystoupení Británie ani slyšet

„Jsem si jistý, že pokud jednou referendum bude, britští občané se rozhodnou zůstat v unii a utvářet její budoucnost. Evropská unie nepotřebuje neochotné Evropany. Nutně potřebuje ty ochotné,“ říká italský premiér Mario Monti, který na fóru obhajoval reformy prosazené jeho kabinetem. Za hospodářskými problémy země podle něj stojí minulé vlády.

Světové ekonomické fórum v Davosu
Zdroj: World Economic Forum/Swiss Image
Autor: Nadja Simmen

„Británie kvůli němu projde roky nejistoty, je to ohromný hazard s naší ekonomikou. Bojí se odpůrců unie v Británii, ustupuje své vlastní straně a nedokaže se zasadit o dobro Británie,“ kritizuje Camerona opoziční vůdce Ed Miliband. Kromě hrozícího vystoupení Británie z Evropské unie se má v Davosu mluvit taky o hledání cesty z krize eurozóny, nutných reformách nebo situaci v Sýrii.

Politolog Petr Robejšek:

„Důležité je, jaký význam setkání v Davosu přičítají média. A ta přičítají takovým událostem velký význam, protože z toho žijí. V mých očích, nezávisle na tom, jaká konjuktura davoského fóra byla nebo bude, byl jeho význam vždycky stejný – a sice výměna názorů a to nejdůležitější, o čem se nikdo nedozví – zákulisní rozhovory. Jde o prostředek medializace politiků. Důležité je, co z těchto konferencí zbyde, a jako z těch minulých, i z této zbyde velmi málo.“


Merkelová: Země eurozóny by měly posílit svou konkurenceschopnost

Německá kancléřka Angela Merkelová varovala v Davosu před oslabením strukturálních reforem v Evropě a vyzvala země eurozóny, aby využily dluhové krize k modernizaci a posílení své konkurenceschopnosti. Při vystoupení na Světovém ekonomickém fóru vyjádřila také obavu z měnových manipulací ve světě a poukázala konkrétně na Japonsko. „Ze zkušeností v politice vím, že k politickým strukturálním reformám je zapotřebí tlaku,“ uvedla Merkelová. „Z toho vyvozuji, že jestliže se dnes Evropa nachází v obtížné situaci, musíme už nyní zavádět strukturální reformy, abychom zítra žili lépe,“ dodala.
   
Kancléřka také mluvila o svých obavách z měnových manipulací a z politického vlivu na centrální banky. Zmínila se přitom o Japonsku, kde je nyní centrální banka pod tlakem nové vlády na razantní zvyšování objemu peněz v ekonomice. „Nechci tvrdit, že se nyní dívám na Japonsko zcela bez obav. A pro Evropu bude v tomto ohledu důležité, aby rozsáhlá peněžní likvidita, která se loni dala bankám, se vrátila zpět,“ řekla Merkelová.

Video Druhý den v Davosu
video

Druhý den v Davosu