V Řecku se zatýkalo, stávkující nezastavila ani mobilizace

Atény - Stávka v hromadné dopravě působí v Řecku kolaps na silnicích. Policie ráno násilím rozehnala stávkující zaměstnance metra v Aténách. Protestující totiž odmítli poslechnout vládní nařízení, aby se vrátili po devíti dnech zpátky do práce. Deset lidí policisté zatkli. Metro by mělo být uvedeno do provozu nejpozději o víkendu. Odboráři ale vyhrožují, že budou pokračovat v dalších stávkách. Přidat se k nim mají příští týden i námořnické odbory. Mají navíc podporu opozice.

Policejní zákrok se neobešel bez šarvátek a jedna žena byla s lehkým zraněním převezena do nemocnice. Deset osob policisté zadrželi. Ve čtvrtek řecká vláda vyhlásila mobilizaci pracovníků městské hromadné dopravy v Aténách. Reagovala tak na odmítnutí strojvedoucích metra obnovit po více než týdnu provoz, ačkoli jejich stávku označil za nelegální také soud.

Odbory zaměstnanců metra a povrchové dopravy po soudním verdiktu vydaly prohlášení, že stávka bude pokračovat do konce měsíce. „Většina protestujících se ale nyní chystá do práce, což jim radí i právníci,“ prohlásila spolupracovnice ČT v Aténách Soňa Dorňáková Stamu.

Ke stávce se dnes přidali i řidiči hromadné dopravy. „Lidé si berou auta, je tu problém se smogem. Berou si také taxíky, ale těch je nedostatek, část lidí chodí pěšky,“ konstatovala Pavla Smetanová, spolupracovnice ČRo v Řecku.

Costas Nikolakopoulos, generální tajemník řeckého svazu dopravců:

„Vláda si vybrala nejhorší způsob, jak reagovat. A to represe a nezákonné příkazy pracovníkům, aby se vrátili do práce. Na to má právo jen v ojedinělých případech, ne teď.“


Mobilizační opatření umožňuje úřadům v případě stavu nouze pracovníkům ve vybraných odvětvích výkon zaměstnání nařídit. V případě odmítnutí uposlechnutí hrozí příslušným zaměstnancům propuštění z práce a až pět let vězení. Zaměstnanci metra ovšem nařízení vrátit se do práce ignorovali. Asi 90 z nich zůstalo v depu přes noc. Více než týden trvající omezení provozu metra a další veřejné dopravy se v Aténách projevuje velmi negativně.

Video Telefonát Soni Dorňákové Stamu
video

Telefonát Soni Dorňákové Stamu

Zaměstnanci městské dopravy vstoupili do stávky na protest proti dalším úsporným opatřením kabinetu. Zadlužené Řecko chce prostřednictvím nového snížení platů a dalších omezení rozpočtových výdajů splnit požadavky věřitelů poskytujících zemi záchrannou půjčku.

Soňa Dorňáková Stamu, spolupracovnice ČT v Aténách:

„Odboráři žádají výjimku, odmítají zařazení do jednotné platební tabulky s ostatními státními zaměstnanci. Vláda naopak tvrdí, že je nutné, aby v zájmu obyvatelstva přestalo jakési privilegování pozice určitých profesních skupin.“


Ekonomická situace je totiž v zemi pořád neblahá. „Nezaměstnanost je tu ve výši 27 procent, nejvyšší v celé Evropské unii. Padesát procent mladých nemá práci. Očekává se ale letos příjezd více turistů než v minulém roce,“ poznamenala Smetanová.