Začala restaurací, teď je z ní dolarová miliardářka

Luanda - Afrika se může pyšnit první dolarovou miliardářkou. Stala se jí nejstarší dcera angolského prezidenta Isabel dos Santosová, která vlastní podíly v několika firmách ve vlasti a v Portugalsku. Podle zpravodajského serveru BBC to uvedl americký časopis Forbes, který jmění nejbohatších lidí světa sleduje.

Nyní čtyřicetiletá dos Santosová studovala na King's College v Londýně, kde žila se svou matkou. Do sféry byznysu vstoupila ve čtyřiadvaceti letech, když si v angolské Luandě otevřela restauraci Miami Beach.

Dos Santosová má podíl v mediální společnosti Zon

V současnosti vlastní podle Forbesu podíly v několika portugalských firmách včetně mediální společnosti Zon, která je zároveň největší kabelovou televizí v Portugalsku. Podle některých zpráv má mimo jiné i čtvrtinový podíl v bance Banco BIC působící v Angole nebo stejně veliký podíl v jedné ze dvou telefonních společností v této zemi. Její mluvčí v Lisabonu se ke zmíněným podílům odmítl vyjádřit. 

Podle Petera Lewise, profesora na Johns Hopkins University, je jasné, že rodina nebo úzký kruh známých kolem prezidenta má mnoho podnikatelských příležitostí. „Hlavním problémem v Angole je ale to, že zde chybí transparentnost v podobných činnostech. Nedá se tak přijít na původ takových fondů,“ dodal.

Forbes s dos Santosovou
Forbes s dos Santosovou

Prezident José Eduardo dos Santos je ve funkci 33 let a jeho rodina ovládá velký díl ekonomiky státu, který patří k předním africkým producentům ropy. Většina obyvatel země na západním pobřeží Afriky u Guinejského zálivu musí ovšem denně vystačit zhruba se dvěma dolary (asi 38 korun).