Na Filipínách vyroste obří bašta gamblerů - po vzoru Macaa

Manila - Na Filipínách brzy vznikne nové obří kasino za čtyři miliardy dolarů. Centra hazardního průmyslu vznikají napříč Asií od Vietnamu po Vladivostok a snaží se nalákat hlavně čínskou klientelu. Projekty chtějí navázat na úspěch největšího centra hazardních her na světě, čínského Macaa.

Do Macaa, bývalé portugalské kolonie a jediného místa v Číně, kde je hazard povolený, míří ročně tisíce turistů z pevninské Číny. Jen loni dosáhly v tomto městě s pouhým půlmilionem obyvatel tržby z hazardu 33,5 miliardy dolarů. „Úspěch Macaa spustil řetězovou reakci. Hazard rozjel i Singapur a po jeho podařeném nástupu teď další země zvažují výhody a nevýhody hazardu jako hnací síly ekonomiky,“ uvedl místopředseda provozovatele kasin v Macau Galaxy Entertainment Group Francis Lui.

Za úspěchem Macaa stojí velká moderní kasina západního stylu, která lákají rostoucí čínskou střední třídu. Singapur teď se svými dvěma velkými resorty za víc než 10 miliard dolarů usiluje o místo světové dvojky. Podle analytiků asijský trh do roku 2015 přeskočí Spojené Státy na špici hráčského průmyslu. Příjmy se mu zdvojnásobí na skoro 80 miliard dolarů ročně, zatímco hazard v USA ve stejném období poroste na 73 miliard dolarů. Bohaté zahraniční hráče chce nově lákat třeba filipínská Manila.

Mazi Západem a Východem

„Manila je místem, kde se Západ střetává s Východem. Máme tu kasina západního i orientálního stylu. Je to jako kombinace Las Vegas a Macaa,“ sdělil Michael French z Solaire Resorts, jednoho z plánovaných kasin. Skeptici ale varují, že přísun zahraničních boháčů není nekonečný a že se Čína bude snažit udržet domácí gamblery doma. Nové resorty proto nemají šanci úspěch Macaa překonat.