PSA na Slovensku dnes stojí - není komu prodávat

Bratislava - Montážní linky francouzského koncernu PSA Peugeot Citroën na Slovensku se dnes zastavily. Důvod? Jednoznačně příliš slabá poptávka na evropských trzích, není zkrátka komu automobily prodávat. Dnes budou stát stroje celý den, v dalším měsíci se odstávka prodlouží na čtyři dny. Firma nicméně nadále počítá s tím, že objem prodejů oproti loňsku poroste.

Na vině je slabá poptávka, s růstem prodejů se však počítá

„Poptávka po nových osobních autech v Evropě nadále klesá. Sestupný trend u prodeje se odráží ve snižování produkce některých automobilek,“ uvedla slovenská divize PSA.


Modely, které sjíždějí ze závodu v Trnavě, jsou Peugeot 208 a Citroën C3 Picasso. I přes nynější problémy automobilka předpokládá, že letos na Slovensku zvýší produkci. Loni vyrobila 215 000 vozů. Továrna má roční kapacitu 300 000 vozů.

Firma působí také v České republice, kde má v Kolíně společný podnik TPCA s japonskou automobilkou Toyota. podle mluvčího TPCA Radka Kňavy kolínský závod podobná omezení výroby jako na Slovensku neplánuje. „Jedeme standardně podle výrobních plánů, které jsou zafixovány na dva měsíce dopředu.“ V současnosti se podle něj v Kolíně vyrábí od pondělí do čtvrtka, občas je přidána mimořádná páteční směna.

Kolo
Kolo

Automobilový průmysl je klíčovým motorem růstu slovenského hospodářství. Jakékoliv výpadky v produkci automobilů mohou mít značný vliv na ekonomickou výkonnost země. Celosvětový prodej automobilky PSA Peugeot Citroën se v loňském roce kvůli slabé poptávce v Evropě propadl o 16,5 procenta na 2,97 milionu vozů. Společnost PSA již loni ohlásila snížení počtu pracovníků o 8 000 osob.

PSA Peugeot Citroën je po německém Volkswagenu druhým největším výrobcem aut v Evropě.