ŘSD chce po dopravcích dalších 11 milionů za mýto

Praha - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) rozeslalo kamionovým dopravcům další vlnu vyúčtování nedoplatků na mýtném. Jde o vyúčtování z roku 2011, které je rozděleno do dvou částí. Prvních zhruba 3 300 výzev za necelých sedm milionů korun advokáti ředitelství odeslali v minulém týdnu. Zpětné vymáhání nedoplatků dlouhodobě kritizuje Sdružení automobilových dopravců Česmad Bohemia. ŘSD s ním přichází s neúměrným zpožděním a vyúčtování prý obsahuje příliš mnoho chyb.

Druhá část obsahující nedoplatky by měla následovat do týdne

Naposledy o sobě dalo sdružení dopravců v souvislosti s mýtnými nedoplatky vědět v říjnu při odeslání předešlé vlny výzev.

Sdružení tehdy kvůli chybám, které údajně obsahovala až polovina rozesílaných vyúčtování, vyzývalo k občanské neposlušnosti a radilo dopravcům, aby nedoplatky nezaplatili. Jestli se i současná vlna potýká s podobnou chybovostí, zatím Česmad neví. „Doufáme, že nebude obsahovat takové chyby a nesmysly,“ podotkl Martin Špryňar, generální tajemník sdružení Česmad Bohemia.

Řada chyb a neoprávněných požadavků podle Česmadu v minulosti vznikla například tak, že elektronický mýtný systém automaticky dopočítal částku za úseky, kdy se palubní jednotka nespojila s mýtnou branou. To ale nemuselo nastat kvůli chybě jednotky, ale například tím, že dopravce placený úsek ve skutečnosti neprojel. Mohl být například kvůli dopravní nehodě ze zpoplatněné komunikace odkloněn na objízdnou trasu, což systém neošetřuje. „Lidský faktor hraje také roli, většina nedoplatků je ale vinou nefunkčního systému,“ míní Špryňar.

ŘSD chyby přiznává, ovšem ne tak vysoké číslo

Chybovost v polovině mýtných vyúčtování je podle ředitele úseku provozovatele elektronického mýta Václava Nestrašila nesmysl. Připustil ale, že chyby v poslední vlně jsou. ŘSD s tím dopředu počítalo a ve výzvě dopravce informuje o tom, že když vymáhané mýtné již zaplatili, mají výzvu považovat za vyřízenou.