MMF: Rumunsko dostane dva měsíce na dokončení reforem

Bukurešť - Rumunsko dostalo od Mezinárodního měnového fondu (MMF) dvouměsíční odklad, během této doby má země dokončit dohodnuté reformy včetně prodeje některých státních podniků. Pak zástupci fondu rozhodnou, jestli druhé nejchudší zemi Evropské unie schválí další půjčku.

Šance dostat další peníze klíčové pro zotavení rumunské ekonomiky pořád existuje, oznámil rumunský premiér Victor Ponta. Mezinárodní měnový fond prodlouží lhůtu potřebnou ke splnění podmínek o další dva měsíce. „Pro Rumunsko je to dobrá zpráva. Umožní nám to upevnit výsledky z konce loňského a začátku letošního roku, stabilizovat situaci, kurz měny a znovu získat důvěru investorů,“ řekl Ponta.

Rumunsko v květnu 2009 dostalo od fondu půjčku ve výši 20 miliard eur. Výměnou muselo zmrazovat důchody, zvedat DPH a snižovat platy státních zaměstnanců. Teď má předjednáno dalších 5 miliard, zatím ale nesplnilo některé podmínky, třeba privatizaci státních firem. Zástupci fondu navíc kritizovali přehnaně vysoký rozpočtový deficit a nekvalitní zdravotnictví a školství. „Dohodli jsme se na finální podobě státního rozpočtu na letošní rok. Jde o realistický plán, počítá s dostatkem peněz na platy, penze i investice,“ dodal Ponta.

Prodáme podíl v Transgasu

Zemi se navíc dlouhodobě nedaří efektivně čerpat peníze z evropských fondů. Vláda se teď snaží znovu získat důvěru investorů, dvouměsíční odklad chce využít k prodeji 15% podílu státu ve společnosti Transgas a k privatizaci energetických firem.